آزمایشات عملکرد پلاکت

همچنین به این نام‌ها شناخته می‌شود: مطالعات تجمع پلاکت ،. PFT؛ آزمایش عملکرد پلاکت، PFA
نام رسمی: تست عملکرد پلاکت
تست‌های مرتبط: شمارش کامل خون؛ لکه خون؛ تعداد پلاکت؛ PT و INR؛ PTT؛ آسپیراسیون مغز استخوان و بیوپسی؛ عوامل انعقادی؛ عامل فون ویلبراند؛ کلوپیدوگرل (ژنوتیپ CYP2C19)

در یک نگاه

چرا آزمایش می‌شود؟

برای کمک به تعیین علت یا دلیل بالقوه خونریزی بیش از حد و / یا تشخیص اختلال عملکرد پلاکت؛ برای نظارت و ارزیابی عملکرد پلاکت برای بررسی حضور و اثربخشی داروهای ضد پلاکت

چه زمانی آزمایش می‌شود؟

هنگامی که به راحتی دچار کبودی میشوید یا خونریزی بیش از حد یا طولانی مدت از زخم‌های جزئی، بینی یا لثه را تجربه می‌کنید یا خونریزی بیش از حد قاعدگی دارید، هنگامی که شما در حال مصرف داروهایی هستید که می‌توانند عملکرد پلاکت را تغییر دهند؛ قبل و یا در طول جراحی‌های خاص؛ اگر یک عضو خانواده شما سابقه خونریزی بیش از حد دارد.

نمونه مورد نیاز؟

نمونه خون گرفته شده از یک رگ در بازوی شما

چه آمادگی برای آزمون مورد نیاز است؟

ممکن است به شما گفته شود از مصرف داروهایی که می‌توانند بر نتایج این آزمایش‌ها تأثیر بگذارد مانند آسپیرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID ها) یا داروهای بدون نسخه که حاوی داروهایی مانند این داروها هستند، هیستامین‌ها و برخی از آنتی بیوتیک‌ها اجتناب کنید. رایج‌ترين داروهاي ضد التهاب شامل ايبوپروفن، ناپروکسن و مهارکننده COX-2 مي باشند. با این حال، مصرف داروهای خود را متوقف نکنید، مگر اینکه پزشک متخصص‌تان این توصیه را ارائه دهد.