آزمایش آلانین آمینوترانسفراز(alt) و تشخیص و درمان بیماری های کبد

آنزیم آلانین آمینوترانسفراز(ALT) به طور عمده در کبد شما یافت می‌شود. مقدار کمتر ALT در کلیه‌ها و سایر اعضای بدن نیز وجود دارد. بدن شما از ALT برای تجزیه غذا به انرژی استفاده می‌کند. به طور معمول، سطح ALT در خون کم است. اگر کبد شما آسیب دیده باشد، ALT بیشتری وارد خون شما می‌شود و سطح آن افزایش می‌یابد. (ALT به طور معمول تحت عنوان سرم گلوتامیک-پیروویک ترنس‌آمین یا SGPT نامیده می‌شود). پزشکان اغلب آزمایش ALT را همراه با سایر آزمایشات کبدی انجام می‌دهند. اگر علائم بیماری و یا آسیب دیدگی کبدی داشته باشید، ممکن است پزشک شما آزمایش ALT را توصیه کند، این علائم عبارتند از:

 • درد یا تورم معده
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • پوست یا چشم زرد (وضعیتی به نام زردی)
 • ضعف
 • خستگی شدید (خستگی)
 • ادرار تیره رنگ
 • مدفوع رنگ روشن
 • خارش پوست

در اینجا چند دلیل وجود دارد که شما این آزمونرا انجام دهید:

 • شما به ویروس هپاتیت مبتلا شده باشید.
 • شما مقدار زیادی الکل مصرف کرده باشید.
 • سابقه خانوادگی بیماری کبدی داشته باشید.
 • داروهایی مصرف می‌کنید که از نظر آسیب رساندن به کبد معروفند.

آزمون ALT می‌تواند به عنوان بخشی از پانل خون حین یک تست معمول انجام شود. اگر قبلا بیماری کبدی شما تشخیص داده شده باشد، پزشک شما می‌تواند از آزمایش ALT استفاده کند تا ببیند که درمان شما چگونه پیش می‌رود. این آزمایش تحت عناوین زیر نیز شناخته می‌شود:

ALT، سرم گلوتامیک پیروویک آمینوترانسفراز، SGPT، GPT، آلانین آمینوترانسفراز.

نام رسمي: آلانين آمينوترانسفراز

آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) یک آزمایش خون است که برای آسیب کبدی انجام می‌شود. پزشک شما ممکن است از این آزمون برای پی بردن به اینکه بیماری، دارو یا آسیبی به کبد شما صدمه رسانده است، استفاده کند. کبد شما فواید بسیار مهمی برای بدن شما دارد:

 • کبد شما مایعی به نام صفرا تولید می‌کند که به بدن شما کمک می‌کند تا غذا را هضم کند.
 • کبد مواد زائد و سموم دیگر را از خون شما حذف می‌کند.
 • پروتئین و کلسترول تولید می‌کند.

بیماری‌هایی مانند هپاتیت و سیروز می‌تواند به کبد شما آسیب برساند و آن را از انجام بسیاری از وظایف خود بازدارد.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی زمرد تحت نظر دکتر ما می‌توانید با شماره های 02126702134 و 02126711751 و 02126711749 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی آزمایش می‌شود؟


آلانین آمینوترانسفراز (ALT) آنزیمی است که بیشتر در سلول‌های کبد و کلیه یافت می‌شود. مقدار بسیار کمی از آن نیز در قلب و ماهیچه‌ها یافت می‌شود. این آزمون سطح ALT در خون را اندازه گیری می‌کند. نقش ALT این است که آلانین (یک اسید آمینه موجود در پروتئین) را به پیرووات (یک ماده مهم در تولید انرژی سلولی) تبدیل کند. در افراد سالم سطح ALT در خون کم است. هنگامی که کبد آسیب دیده باشد، معمولا قبل از آشکار شدن علائم آشکار کبدی، مانند زردی، ALT وارد خون می‌شود. این باعث می‌شود ALT یک آزمایش مفید برای تشخیص زود هنگام آسیب کبدی باشد.

کبد یک عضو حیاتی است که در سمت راست بالای منطقه شکمی (درست زیر قفسه سینه)، قرار دارد. این عضو در بسیاری از عملکردهای مهم بدن دخالت دارد. کبد به پردازش مواد مغذی در بدن کمک می‌کند، برای کمک به هضم چربی‌ها صفرا تولید می‌کند، بسیاری از پروتئین‌های مهم مانند فاکتورهای لخته کننده خون و آلبومین را تولید می‌کند، و مواد سمی بالقوه را به موارد بی‌ضرر که بدن می‌تواند از آن استفاده کند یا آن را از بین ببرد. تعدادی از بیماری‌ها وجود دارد که می‌تواند به سلول‌های کبدی آسیب برساند که منجر به افزایش ALT می‌شود. این آزمایش در تشخیص آسیب‌های ناشی از هپاتیت یا آسیب‌های ایجاد شده در اثر استعمال مواد مخدر یا سایر مواد شیمیایی که برای کبد سمی است، کاربردی است.

ALT معمولا همراه با آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)، یکی دیگر از آنزیم‌های کبدی، به عنوان بخشی از یک پانل کبدی آزمایش می‌شود. هر وقت که کبد آسیب ببیند سطح هر دو آنزیم ALT و AST افزایش می‌یابد، اگر چه ALT برای کبد مشخص‌تر است و در بعضی موارد ممکن است تنها یکی از این دو مورد افزایش یابد. نسبت AST و  ALT ممکن است برای تشخیص بین علل مختلف و شدت آسیب‌های کبدی و کمک به تشخیص آسیب کبدی از آسیب به قلب یا عضلات محاسبه شود.

نمونه گیری برای آزمایش چگونه انجام می‌شود؟


یک نمونه خون از ورید بازو گرفته می‌شود.

آیا هیچ گونه آمادگی برای تست جهت اطمینان از کیفیت نمونه مورد نیاز است؟


به هیچ گونه آمادگی آزمون نیاز نیست.

چگونه از این آزمایش استفاده می‌شود؟


آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) معمولا برای تشخیص آسیب کبدی استفاده می‌شود. این تست اغلب به همراه آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) به عنوان بخشی از پانل یک کبد یا پانل متابولیک جامع (CMP) جهت نشان دادن و یا کمک به تشخیص بیماری کبدی تجویز می‌شود. ALT آنزیمی است که بیشتر در سلول‌های کبد و کلیه یافت می‌شود. هنگامی که کبد آسیب دیده باشد، ALT وارد خون می‌شود. این کار باعث می‌شود ALT یک آزمایش مفید برای تشخیص زود هنگام آسیب کبدی باشد.

AST و ALT به عنوان یکی از مهمترین آزمایشات برای تشخیص آسیب‌های کبدی محسوب می‌شوند، اگر چه ALT برای کبد بیشتر از AST معمول است. گاهی AST به طور مستقیم با ALT مقایسه می‌شود و نسبت AST / ALT محاسبه می‌شود. این نسبت می‌تواند برای تشخیص بین علل مختلف آسیب کبدی و برای تشخیص آسیب‌های قلب یا عضلات استفاده شود. مقادیر ALT اغلب با نتایج آزمایش‌های دیگر مانند آلکالین فسفاتاز (ALP)، پروتئین کل (اندازه گیری پروتئین با آزمایش ۲۴ ساعته ادرار در تشخیص نارسایی کلیه) و آزمایش بیلی روبین به تعیین اینکه کدام نوع بیماری کبدی وجود دارد کمک کند. ALT اغلب برای نظارت بر درمان افراد مبتلا به بیماری کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد تا ببینید آیا درمان وثر واقع شده است یا نه و یا می‌تواند به تنهایی یا همراه با سایر آزمایش‌ها برای این منظور مرتب شود.

چه وقت این آزمون تجویز می‌شود؟


ALT ممکن است هنگامی که فرد چکاپ کامل سلامتی انجام می‌دهد، به عنوان بخشی از یک پانل متابولیسم جامع سفارش داده شود. یک پزشک معمولا آزمایش ALT (و چندین آزمایش دیگر) را برای ارزیابی فردی که علایم و نشانه‌های اختلال کبدی را نشان می‌دهد، تجویز می‌کند. برخی از این علائم و نشانه‌های ممکن عبارتند از:

 • ضعف، خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع، استفراغ
 • تورم و یا درد شکم
 • زردی
 • ادرار تیره، مدفوع کم رنگ
 • خارش (خارش)

ALT همچنین ممکن است به تنهایی یا با سایر آزمایش‌ها، برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری کبد قرار دارند، سفارش شود، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به آسیب کبدی خفیف علائم و نشانه‌ای ندارند. حتی بدون وجود علائم دیگر، ALT با آسیب کبدی خفیف افزایش خواهد یافت. بعضی از نمونه‌ها عبارتند از:

 • اشخاصی که سابقه‌ای شناخته شده یا احتمال قرار گرفتن در معرض ویروس‌های هپاتیت دارند
 • افراد الکلی
 • افرادی که خانواده‌هایشان سابقه بیماری کبدی دارند
 • افرادی که دارو مصرف می‌کنند و ممکن است به کبد آسیب برسانند
 • افراد دارای اضافه وزن و یا دیابت

هنگامی که ALT برای نظارت بر درمان افراد مبتلا به بیماری کبدی استفاده می‌شود، ممکن است به طور مرتب در طول دوره درمان به منظور تعیین اینکه آیا درمان موثر است یا خیر، تجویز شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می‌دهد؟


سطح پایین ALT در خون مورد انتظار و طبیعی است. بیماری کبد شایع‌ترین علت برای سطح بالای ALT است. سطح بالای ALT (بیش از ۱۰ برابر طبیعی) معمولا به علت هپاتیت حاد، گاهی اوقات به علت عفونت ویروسی است. در حوادث حاد، سطح ALT معمولا حدود ۱-۲ ماه بالا است اما می‌تواند ظرف ۳-۶ ماه به حالت عادی بازگردد. سطح ALT همچنین ممکن است به علت قرار گرفتن در معرض مواد مخدر یا سایر مواد شیمیایی که برای کبد سمی هستند یا در شرایطی که موجب کاهش جریان خون (ایسکمی) به کبد می‌شود، به طور قابل توجهی افزایش یابد (گاهی بیش از ۱۰۰ برابر حالت طبیعی).

سطح ALT معمولا در بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن زیاد نیست، اغلب کمتر از ۴ برابر طبیعی است. در این مورد، سطح ALT اغلب بین حالت طبیعی و کمی افزایش یافته تغییر می‌کند، بنابراین آزمایش ممکن است به صورت مرتب انجام شود تا ببینید آیا الگوی خاصی وجود دارد یا خیر. سایر علل افزایش متوسط ALT عبارتند از انسداد مجاری صفراوی، سیروز (معمولا نتیجه هپاتیت مزمن یا انسداد مجاری صفراوی)، آسیب قلبی، سوء مصرف الکل و تومور در کبد. ALT اغلب همراه با آزمایش برای AST یا به عنوان بخشی از یک پانل کبدی انجام می‌شود. در بسیاری از انواع بیماری‌های کبدی، سطح ALT بالاتر از AST است و نسبت AST / ALT پایین (کمتر از ۱) خواهد بود. چند استثنا وجود دارد؛ نسبت AST / ALT معمولا در هپاتیت الکل، سیروز، و آسیب قلب یا عضلات بیشتر از ۱ است و ممکن است یک یا دو روز بعد از شروع هپاتیت حاد بیشتر از یک باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد تست آلانین آمینوترانسفراز


شات یا تزریق دارو به بافت عضلانی و یا تمرین شدید، سطح ALT را افزایش می‌دهد. بسیاری از داروها ممکن است سطح ALT را با ایجاد آسیب کبدی در درصد بسیار کمی از مصرف کنندگان دارو افزایش دهند. این در مورد داروهای تجویزی و بعضی از محصولات طبیعی صدق می‌کند. اطمینان حاصل کنید که تمام داروها و یا مکمل‌های بهداشتی را که مصرف می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

چه آزمایش‌های دیگری از شما گرفته می‌شود؟


ALT معمولا به عنوان بخشی از یک گروه از تست‌های عملکرد کبدی به نام پانل کبدی انجام می‌شود. این پانل شامل آزمایش آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) نیز می‌باشد. AST یکی دیگر از آنزیم‌های کبدی است. همانند ALT، اگر کبد شما آسیب دیده باشد سطح AST در خون شما افزایش می‌یابد. مقایسه ALT با سطوح AST به پزشک شما اطلاعات بیشتری در مورد سلامت کبد شما می‌دهد. نسبت ALT به AST می‌تواند به پزشک شما کمک کند که تعیین کند چقدر کبد شما آسیب دیده است و چه چیزی ممکن است باعث ایجاد آن شده باشد. برای پیدا کردن نوع بیماری کبدی، پزشک ممکن است سطح آنزیم‌های دیگر و پروتئین‌های موجود در کبد شما را نیز آزمایش کند، از جمله:

 • آلبومین
 • فسفاتاز قلیایی
 • بیلی روبین
 • لاکتات دهيدروژناز (LDH)
 • پروتئین کل

برای اطمینان از تمام نتایج آزمایش کبد خود، با پزشک خود صحبت کنید. همچنین از چگونگی تاثیر این نتایج بر روی درمان شما اطلاع کسب کنید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."