آزمایش بررسی سطح اسید اوریک خون برای تشخیص بیماری کلیوی و آرتریت

بررسی-سطح-اسید-اوریک-خون

اسید اوریک در اثر تجزیه پورین‌ها تولید می‌شود. پورین‌ها ترکیبات حاوی نیتروژن موجود در سلول‌های بدن، از جمله دی ان ای ما هستند. این آزمون سطح اسید اوریک را در خون یا ادرار اندازه گیری می‌کند. همانطور که سلول‌ها پیر می‌شوند و می‌میرند، تجزیه می‌شوند و پورین‌ها به داخل خون آزاد می‌شوند. در مقادیر کم‌تر، ممکن است پورین‌ها از هضم غذاهای خاص مانند کبد، ماهی خال مخالی، ماهی کولی، لوبیای خشک شده و نخود فرنگی و برخی نوشیدنی‌های الکلی، به ویژه آبجو، به وجود آید. بیشتر اسید اوریک توسط کلیه‌ها و از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود و باقی مانده از طریق مدفوع دفع می‌شود. اگر اسید اوریک بیش از حد تولید شود یا به اندازه کافی دفع نشود، می‌تواند در بدن تجمع یابد و باعث افزایش سطح اسید اوریک خون (هایپراوریسمی) شود. وجود اسید اوریک بیش از حد می‌تواند باعث نقرس شود، وضعیتی که علامت آن التهاب مفاصل به علت تشکیل کریستال‌های اسید اوریک در مایع مفصلی یا سینوویال است. اسید اوریک بیش از حد می‌تواند در بافت‌هایی از قبیل کلیه تجمع یابد و منجر به بروز سنگ کلیه یا نارسایی کلیه شود. تجمع بیش از حد اسید اوریک در بدن می‌تواند به علت تولید بیش از حد، دفع به میزان ناکافی، و یا ترکیبی از هر دو باشد. افزایش سطح اسید اوریک در هنگام افزایش مرگ و میر سلولی رخ می‌دهد، همان گونه که در هنگام برخی از درمان‌های سرطانی دیده می‌شود و یا به ندرت به صورت یک گرایش ارثی برای تولید بیش از حد اسید اوریک است. کاهش دفع اسید اوریک اغلب ناشی از اختلال عملکرد کلیه به علت بیماری کلیوی است.

تست اسید اوریک خون برای تشخیص مقدار بالای این ترکیب در خون و جهت کمک به تشخیص نقرس استفاده می‌شود. این آزمایش همچنین برای نظارت بر سطوح اسید اوریک در افرادی که تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای سرطان قرار گرفته‌اند، می‌باشد. ترن آور سریع سلول‌ها در نتیجهٔ چنین درمانی می‌تواند منجر به افزایش میزان اسید اوریک شود. آزمایش ادرار اوریک اسید برای تشخیص علت سنگ کلیه عود کننده و برای نظارت بر افراد مبتلا به نقرس برای تشکیل سنگ استفاده می‌شود.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی زمرد با استفاده از امکانات مدرن خود آزمایش بررسی میزان اسید اوریک در خون و ادرار را به بیماران ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت جهت انجام آزمایش اسید اوریک می‌توانید با شماره‌های 02126702134 و 02126711751 و 02126711749 تماس بگیرید.

 چه زمانی آزمایش انجام می‌شود؟


آزمایش اسید اوریک خون زمانی درخواست می‌شود که متخصص مراقبت‌های بهداشتی معتقد است که فرد دارای سطح اسید اوریک بالا است. برخی از افراد مبتلا به سطوح بالای اسید اوریک، به بیماری به نام نقرس مبتلا می‌شوند که یک فرم شایع آرتروز است. افراد مبتلا به نقرس از درد مفاصل، اغلب در انگشتان پا رنج می‌برند، اما دیگر مفاصل نیز ممکن است درگیر شوند. آزمایش اسید اوریک نیز برای بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سطح اسید اوریک به طور خطرناکی بالا نیست. آزمون اوریک اسید ادرار ممکن است در زمانی که فرد از بیماری سنگ کلیوی عود کننده یا نقرس رنج می‌برد و نیاز به نظارت بر تشکیل این سنگ‌ها دارد، استفاده گردد.

آماده سازی برای آزمایش اسید اوریک خون


ممکن است لازم باشد ۵ ساعت قبل از آزمون اسید اوریک، یعنی دفع از خوردن یا نوشیدن اجتناب نمایید. برخی از محصولات خاص همچنین ممکن است با نتایج آزمایش شما تداخل داشته باشند و باید پیش از آنکه آن‌ها را استفاده کنید، با پزشک خود مشورت نمایید. نمونه‌هایی از آنچه قبل از آزمایش خون اسید اوریک باید اجتناب شود عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی مثل موترین، ادویل، ایبوپروفن یا آسپرین
 • دیورتیک ها
 • الکل
 • دوزهای بالا ویتامین ث
 • رنگ برای اسکن‌های خاص یا اشعه ایکس

اطمینان حاصل کنید که قبل از اینکه تست اسید اوریک خود را انجام دهید، به پزشک خود در مورد هر نوع دارو یا مکمل مصرفی اطلاع دهید.

روش تست اسید اوریک خون


ونی پانکچر روش تهیه نمونه خون برای آنالیز خون است. این یک روش معمول و نسبتاً سریع و معمولاً بسیار کم درد است. زمانی که سوزن وارد می‌شود، یک حالت نیشگون سریع تمام آن چیزی است که شما ممکن است احساس کنید. بسیاری از بیماران می گویند این روند در صورتی گه توسط یک پرستار خوب انجام گردد، بدون درد است. خون از وریدی گرفته می‌شود، که معمولاً در داخل بازو یا آرنج قرار دارد. گاهی اوقات نیز از پشت دست نمونه گیری می‌شود. در ابتدا، پرستار ناحیه را با یک ضد عفونی کننده، معمولاً سواب الکل، ضدعفونی می‌کند. سپس یک باند الاستیکی محکم دور بازوها قرار داده می‌شود تا خون رگ‌های قسمت پایینی بازوها را پر کند. پس از آن، پرستار سوزن را وارد ورید می‌کند. خون در ویال کوچک متصل به سوزن جمع آوری می‌شود. اگر شما چندین آزمایش باید انجام دهید، ممکن است چندین ویال نمونه جمع آوری شود. هنگامی که خون لازم نمونه گیری شد، نوار الاستیک از دست شما باز و سوزن خارج می‌شود. در صورت لزوم، ممکن است یک باند به شما داده شود تا آن را برای مدتی کوتاه روی ناحیهٔ مورد نظر فشار دهید. سپس خون در آزمایشگاه یا دفتر پزشک پردازش شده و برای اندازه گیری میزان اسید اوریک مورد بررسی قرار می‌گیرد. پزشک نتایج را با شما در میان می‌گذارد. گرفتن نتایج آزمایش بسته به آزمایشگاه یا مطب پزشک می‌تواند از ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد.

تفسیر نتایج آزمایش چگونه است؟


تفسیر-آزمایش-بررسی-سطح-اسید-اوریک-خون

هایپراوریسمی به میزان بالاتر از حد طبیعی اسید اوریک در خون اطلاق می‌شود و می‌تواند ناشی از تولید بیش از حد اسید اوریک در بدن و یا عدم توانایی کلیه‌ها برای دفع اسید اوریک از بدن به میزان کافی باشد. تحقیقات بیشتری برای تعیین علت تولید بیش از حد یا کاهش دفع اسید اوریک مورد نیاز است. چندین خطای مادرزادی ژنتیکی وجود دارند که بر تجزیه پورین‌ها تأثیر می‌گذارند. سرطان که از محل اصلی خود پیشرفت کرده است (متاستاز)، میلومای چندگانه، لوسمی و شیمی درمانی سرطان، باعث افزایش تولید اسید اوریک می‌شوند. بیماری مزمن کلیوی، اسیدوز، توکسمی حاملگی و اعتیاد به الکل باعث کاهش دفع اسید اوریک می‌شوند. افزایش غلظت اسید اوریک می‌تواند باعث ایجاد کریستال در مفاصل و منجر به بروز التهاب مفصلی و درد ناشی از نقرس شود. اسید اوریک همچنین ممکن است کریستال یا سنگ کلیه را ایجاد کند که می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند. سطوح پایین اسید اوریک در خون بسیار کمتر از دیده می‌شود و به ندرت موردی برای نگرانی است. گرچه مقادیر کمتر اسید اوریک را می‌توان با برخی از انواع بیماری‌های کبدی یا کلیوی، سندرم فانکنی، قرار گرفتن در معرض ترکیبات سمی و به ندرت در نتیجهٔ نقص متابولیکی ارثی (به عنوان مثال، بیماری ویلسون) مرتبط دانست. این شرایط معمولاً با سایر آزمون‌ها و علائم و نه تنها با یک نتیجه اسید اوریک پایین تشخیص داده می‌شوند.

سطوح بالای اسید اوریک در ادرار در نتیجهٔ نقرس، مولتیپل میلوما، سرطان متاستاتیک، لوسمی و رژیم غذایی حاوی میزان زیادی پورین دیده می‌شود. کسانی که در معرض خطر سنگ کلیه هستند وسطوح اسید اوریک بالایی را در ادرار نشان می‌دهند، ممکن است داروهایی به آن‌ها برای جلوگیری از تشکیل سنگ داده شود. سطوح پایین اسید اوریک ادرار ممکن است همراه با بیماری کلیوی، اعتیاد مزمن به الکل و مسمومیت با سرب دیده شود.

خطرات انجام آزمون اسید اوریک خون


آزمایش اسید اوریک خون از طریق نمونه گیری معمول خون انجام می‌شود. این روش‌ها بسیار ایمن، سریع و نسبتاً بدون درد هستند. خطرات ناشی از انجام آزمایش اسید اوریک خون همانند هر آزمایش خون دیگر، شامل درد در محل تزریق، سرگیجه، خونریزی، کبودی و عفونت است. این عوارض نادر هستند اما اگر خونریزی بیش از حد یا درد شدید دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

راه‌های درمان اسید اوریک بالا


راه‌های طبیعی

راه‌های طبیعی برای کاهش سطح بالای اسید اوریک در بدن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تغییر رژیم غذایی، سعی کنید مصرف گوشت قرمز، قند، نشاسته و نوشیدنی‌های شیرین را کاهش دهید.
 • حداقل ۲ لیتر آب خالص در روز بنوشید.
 • مصرف الکل را کاهش دهید.

مانا pH بالانس

مانا pH بالانس یک مکمل طبیعی است که به درمان مشکلاتی مانند نقرس، آرتروز و سایر مشکلات ناشی از سطوح اسید اوریک بالا به طور ریشه‌ای کمک می‌کند.

مانا pH بالانس چگونه عمل می‌کند؟

مواد مختلف برای کاهش اسیدیته و تعادل pH بدن انسان به شیوه‌ای هماهنگ عمل می‌کنند. مانا pH بالانس این کار با افزایش میزان دفع اسید از بدن، کاهش پاسخ التهابی و کمک به جریان خون کلیه انجام می‌دهد.

مزایای مانا pH بالانس چیست؟

 • به کاهش سطح بالای اسید اوریک در بدن کمک می‌کند.
 • در تسکین علائم آرتروز کمک می‌کند.
 • به تسکین علائم مربوط به نقرس و سایر نشانه‌های مرتبط کمک می‌کند.
 • در تسکین اوستئوآرتریت کمک می‌کند.
 • pH بدن را متعادل می‌کند.

چه افرادی می‌توانند از آن استفاده کنند؟

هر فردی که از سطوح بالای اسید، نقرس، علائم نقرس، آرتروز، اوستئوآرتریت و غیره رنج می‌برد، می‌تواند از آن استفاده کند.

تا چه حد ایمن است؟

مواد تشکیل دهنده در محصول همه از منابع قابل اعتماد و دارای گواهی GMP تأمین می‌شوند. هر یک از مواد تشکیل دهنده برای ترکیبات شیمیایی مانند فومیگاتیون، آفت کش ها یا علف کش ها مورد آزمایش قرار می‌گیرند. تمام مواد تشکیل دهنده از اقلام مواد غذایی هستند و از لحاظ مصرف ایمن می‌باشند. همچنین نمی‌توانید از این محصول بیش از حد توصیه شده مصرف کنید.