آزمایش روماتوئید فاکتور (RF) برای تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید

عامل روماتوئید

عامل روماتوئید (RF) یک آنتی بادی خودکار و یک پروتئین ایمونوگلوبین M (lgM) است که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می‌شود. آنتی‌بادی‌های خودکار به اشتباه بافت را به عنوان عامل بیگانه شناسایی می‌کنند و به بافت‌های خود شخص حمله می‌کنند. اگرچه نقش بیولوژیک ‏RF  به خوبی فهمیده نشده است، حضور آن به عنوان شاخصی از فعالیت التهابی و خود ایمنی مفید است. این آزمایش، RF را در خون اندازه‌گیری می‌کند.تست RF، تست ارزشمندی برای کمک به تشخیص آرتروز روماتوئید (RF) است. حدود ۸۰ درصد از افراد مبتلا به RF دارای نتیجه مثبت در آزمایش آن هستند؛ با این حال ممکن است RF در افراد مبتلا به انواع اختلالات دیگر، مانند سایر اختلالات خود ایمنی، نظیر سندروم شوگرن و نیز عفونت های باکتریایی، ویروسی و انگلی و برخی از سرطان‌های خاص نیز تشخیص داده شود. گاهی اوقات در افراد مبتلا به بیماری ریه، بیماری کبد و بیماری کلیه نیز مشاهده می‌شود؛ همچنین در درصد کمی (۱ تا ۵ درصد) افراد سالم نیز دیده می‌شود.

عامل روماتوئید (RF) یک پروتئین ساخته شده توسط سیستم ایمنی بدن شما است که می‌تواند به بافت‌های سالم بدن شما حمله کند. بدن افراد سالم RF را نمی‌سازد بنابراین RF در خون شما می‌تواند نشان‌دهنده مبتلا بودن شما به بیماری خود ایمنی باشد. گاهی اوقات افراد بدون مشکلات مربوط به سلامتی نیز مقدار کمی RF تولید می‌کنند؛ البته این اتفاق بسیار نادر است و پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چرا این اتفاق می‌افتد.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در آزمایشگاه تخصصی  تحت نظر دکتر متخصص، می توانید با شماره 02126702134 و 02126711751 و 02126711749 تماس حاصل فرمایید.

حقایقی درباره عامل روماتوئید RF


 • عامل روماتوئید یک آنتی بادی است که تقریباً در خون ۸۰ درصد از بزرگسالان مبتلا به آرتروز روماتوئید دیده می‌شود.
 • آزمایش فاکتور روماتوئید توسط پزشکان، برای کمک به تشخیص آرتریت روماتوئید تجویز می‌شود.
 • گاهی اوقات عوامل روماتوئیدی در خون افراد سالم و افراد مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی دیگر که آرتروز روماتوئید نیستند، نیز تشخیص داده می‌شود.
 • در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، سطح بالای فاکتور‌های روماتویید می‌تواند نشان‌دهنده زمینه بیماری‌های تهاجمی و/ یا زمینه ایجاد گره‌های روماتوئیدی و / یا بیماری ریه روماتوئیدی باشد.

عوامل روماتوئید چیست؟


عامل روماتوئید یک آنتی‌بادی در خون است که توسط آزمایش خون معمولی اندازه‌گیری می‌شود. عامل روماتوئید در واقع یک آنتی‌بادی است که می‌تواند به سایر آنتی‌بادی‌ها متصل شود. آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌های طبیعی خون ما هستند که بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن ما را تشکیل می‌دهند. عامل روماتوئید، آنتی‌بادی است که معمولاً در افراد معمولی وجود ندارد. از آنجایی که آنتی‌بادی عامل روماتوئید، به آنتی‌بادی‌های طبیعی وصل می‌شود می‌توان به طور کلی آن را یک آنتی‌بادی معرفی کرد. پزشکان از آزمایش عوامل روماتوئید برای تشخیص آرتروز روماتوئید استفاده می‌کنند. عامل روماتوئید گاهی اوقات RF نامیده می‌شود.

محدوده طبیعی عامل روماتوئید چیست؟


محدوده «طبیعی» (نتیجه آزمایش منفی) برای عامل روماتوئید، کمتر از ۱۴ ml/IU است. هر آزمايشي با نتیجه ۱۴ ml/IU یا بیشتر، غیر معمول، بالا یا مثبت تلقی می‌شود.

به چه دلیل پزشک شما این آزمایش را انجام می‌دهد؟


ممکن است پزشک شما برای بررسی وجود RF ، در صورت احتمال ابتلا به بیماری خود‌ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا سندروم شوگرن، آزمایش خون تجویز کند.سایر مشکلات مربوط به سلامتی که ممکن است سطوح بالاتر از حد طبیعی را در آزمایش نشان دهند عبارتند از:

 • عفونت مزمن
 • سیروز، که زخم کبد است
 • کرایوگلوبولینمی به این معنا که پروتئین‌های غیر طبیعی در خون وجود دارند
 • درماتومیوزیت ‏که یک بیماری التهابی عضلانی است
 • بیماری التهابی ریه
 • بیماری بافت ترکیبی
 • لوپوس
 • سرطان

برخی از مشکلات مربوط به سلامتی ممکن است باعث افزایش سطح RF شوند؛ اما این پروتئین تنها برای تشخیص این وضعیت‌ها استفاده نمی‌شود. این مشکلات و وضعیت‌ها عبارتند از:

 • /HIV ایدز
 • هپاتیت
 • آنفولانزا
 • عفونت‌های ویروسی و انگلی
 • بیماری‌های مزمن ریه و کبد
 • لوسمی

کدام علائم نشان‌دهنده نیاز سریع به انجام آزمایش روماتوئید هستند؟


 

 

علائم نشان‌دهنده نیاز سریع به انجام آزمایش روماتوئید

پزشکان معمولاً آزمایش RF را برای افرادی که علائم آرتروز روماتوئید دارند، تجویز می‌کنند. علائمی که شامل موارد زیر است:

 • سفتی مفصلی
 • افزایش درد مفاصل و خشکی آنها هنگام صبح
 • گره‌های زیر پوستی
 • از دست دادن غضروف، از دست دادن استخوان
 • حرارت و تورم مفاصل

پزشک شما همچنین می‌تواند این آزمایش‌ها را برای تشخیص سندروم شوگرن تجویز کند. سندروم شوگرن وضعیتی است که سلول‌های سفید خون شما به غشاهای مخاطی و غدد ترشح کننده رطوبت چشم و دهان شما حمله می‌کنند. علائم این بیماری خود ایمنی مزمن، عمدتاً خشکی دهان و چشم است؛ اما می‌تواند شامل خستگی شدید، درد مفصلی و عضلانی نیز باشد.سندروم شوگرن در درجه اول در زنان رخ می‌دهد و گاهی اوقات با سایر بیماری‌های خودایمنی مانند آرتروز روماتوئید همراه است.

در طول آزمایش چه اتفاقی خواهد افتاد؟


آزمایش RF  یک آزمایش خون ساده است. در طی آزمایش، پرستار نمونه خون را از رگ بازوی شما یا پشت دستتان می‌گیرد. گرفتن خون تنها چند دقیقه طول می‌کشد. مراحل گرفتن خون به شرح زیر هستند:

 • ضدعفونی کردن پوست
 • بستن نوار لاستیکی در بالای بازو برای پر شدن سریع رگ با خون
 • وارد شدن سوزن کوچک به درون رگ
 • جمع‌آوری کردن خون در بخش استریل متصل به سوزن
 • خارج کردن سوزن و پوشاندن محل تزریق با گاز و نوار چسب برای جلوگیری از خونریزی
 • ارسال نمونه خون به آزمایشگاه برای آزمایش آنتی بادی RF

خطرات آزمایش عامل روماتوئید


بروز عوارض پس از این آزمایش بسیار نادر است اما ممکن است یکی از موارد زیر در محل تزریق رخ دهد.

 • درد
 • خونریزی
 • کبودی
 • عفونت

هر بار که پوست شما به نحوی سوراخ می‌شود، خطر عفونت وجود دارد. برای جلوگیری از آن، محل سوراخ را تمیز و خشک کنید. خطر خونریزی، سرگیجه یا خستگی در طول گرفتن خون نیز وجود دارد. اگر بعد از انجام آزمایش احساس سرگیجه یا عدم تعادل کردید حتماً به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی اطلاع دهید.از آنجا که اندازه رگ‌های افراد مختلف متفاوت است، ممکن است برخی افراد خونریزی طولانی‌تری داشته باشند. اگر دسترسی به رگ‌های شما برای پرستار دشوار باشد، ممکن است نسبت به عوارض جزئی که در بالا ذکر شد، خطر بیشتری شما را تهدید کند. در طول آزمایش ممکن است درد خفیف تا متوسط داشته باشید.این آزمایش کم هزینه بوده و هیچ خطر جدی برای سلامتی شما ایجاد نمی‌کند.

بررسی معانی نتایج

نتایج آزمایش شما به صورت تیتروار گزارش می‌شود که نتایج اندازه‌گیری میزان رقیق بودن خون شما، قبل از غیر قابل کشف بودن آنتی بادی‌های RF است. در روش تیتر، رنج کمتر از ۱.۸۰  یا کمتر از ۶۰ واحدRF  در هر میلی‌لیتر خون به عنوان حد طبیعی در نظر گرفته می‌شود.اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد بدین معناست کهRF  در خون شما وجود دارد. ۸۰ درصد افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید نتیجه تست مثبت دارند. سطح تیترRF  نشان‌دهنده شدت بیماری است.RF  همچنین در سایر بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس و سندروم شوگرن دیده می‌شود.مطالعات متعدد نشان می‌دهد که کاهش در تیترRF  در بیماران دارای بیماری‌های خاص تحت درمان، تغییر‌دهنده عوامل بیماری است. سایر تست‌های آزمایشگاهی مانند میزان رسوب اریتروسیت و آزمایش واکنش پروتئین C می‌توانند برای بررسی فعالیت بیماری شما مورد استفاده قرار گیرند.به یاد داشته باشید که نتیجه مثبت آزمایش به طور خودکار به معنای داشتن آرتریت روماتوئید نیست. پزشک شما نتایج این آزمایش و آزمایش‌های دیگری را که انجام داده‌اید و مهمتر از همه علائم و معاینات بالینی شما را برای تشخیص خود در نظر خواهد گرفت.

آیا عامل بیماری روماتوئید در بیمار بدون آرتریت روماتوئید، وجود دارد؟

بله؛ عامل بیماری روماتیسمی می‌تواند در بیماران مبتلا به سایر وضعیت‌ها از جمله سایر بیماری‌های بافت پیوندی (مانند لوپوس، اریتماتوز سیستمی و سندروم شوگرن)، برخی بیماری‌های عفونی (مانند هپاتیت عفونی، سیفلیس، مونونوکلئوز عفونی، انگل ها و سل) و بیماری کبد و سارکوئیدوز؛ نیز وجود داشته باشد. ممکن است عامل بیماری رماتوئیدی در افراد سالم بدون بیماری نیز وجود داشته باشد اما بیشتر در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید وجود دارد. بنابراین تفسیر دقیق عوامل روماتویید مستلزم شناخت کامل سوابق پزشکی بیمار و وضعیت پزشکی او است.

سطح بالای عوامل روماتوئیدی برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید چه اهمیتی دارد؟

سطح بالای عوامل روماتوئید (عامل روماتوئید مثبت) با زمینه بیماری‌های شدید روماتوئیدی همراه است. این عامل با زمینه بیشتر گسترش بیماری‌های روماتوئید آرتریت مفصلی، مانند گره‌های روماتوئیدی و بیماری ریه روماتوئیدی نیز همراه است.

اطلاعات بیشتر درباره آرتریت روماتوئید

در سال ۲۰۱۰ معیارهای طبقه بندی آرتریت روماتوئید از کالج آمریکایی روماتولوژی (ACR)شامل آزمایش آنتی بادی علیه پپتید سیترولینه حلقوی (CCP) همراه باRF  به عنوان بخشی از معیارهای آن برای تشخیص آرتریت روماتوئید بود. با توجه به ACR ، آنتی بادی PCP ممکن است در ۵۰ تا ۶۰ درصد از افراد مبتلا به RA  اولیه، در حدود ۳ تا ۶ ماه بعد از شروع علائم، تشخیص داده شود.یافتن و تشخیص زودهنگام RA به پزشکان اجازه می‌دهد درمان تهاجمی را با توجه به وضعیت شروع کنند و عوارض مرتبط با آن و آسیب‌های بافت را به حداقل برسانند.


آیا همه باید آزمایش RF را انجام دهند؟

تستRF  معمولاً به صورت متداول تجویز نمی‌شود و برای غربالگری معمول افراد بدون علائم روماتوئید، مفید نیست. اکثر مردم نیازی به انجام آزمایش RF ندارند.

آیا آزمایش RF می‌تواند در دفتر یک پزشک انجام شود؟

این آزمایش می‌تواند در دفتر پزشک شما انجام گیرد اما در بیشتر موارد، آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌شود.

 

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."