آزمایش سوزاک

همچنین به این نام‌ها شناخته می‌شود: GC Test، NAAT یا NAT سوزاک
نام رسمی: نیزریا گنورا با تست تقویتی اسید نوکلئیک (NAAT)؛ کشت نیزریا گنورا؛ لکه کوچک نیزریا گنورا؛ پروب دی ان ای نیزریا گنورا
تست‌های مرتبط: تست کلامیدیا، آنتی بادی HIV و آنتی ژن HIV، آزمایشات سیفلیس، آزمایشات تبخال، آزمایش HPV، آزمایش تریاکوموناس

در یک نگاه

چرا آزمایش می‌شود؟

برای غربالگری و تشخیص عفونت سوزاک

چه زمانی آزمایش می‌شود؟

غربالگری:
برای زنان، آزمایش سالانه توصیه می‌شود اگر از لحاظ جنسی فعال هستید و کمتر از ۲۵ سال یا ۲۵ سال سن دارید و در معرض خطر ابتلا به این بیماری منتقله از راه جنسی (STD) هستید؛ اگر به یکی از این گروه‌ها پیوسته‌اید و باردار هستید یا قصد بارداری دارید.
تشخیص:
هنگامی که شما علائم این بیماری مقاربتی را دارید، مانند درد در هنگام ادرار کردن، ترشحات واژن و یا خونریزی واژینال بین دوره های قاعدگی (برای زنان)، یا ترشح غیر معمول از آلت تناسلی، درد هنگام ادرار کردن یا درد و تورم بیضه‌ها (برای مردان)
هنگامی که یک نوزاد تازه متولد شده مبتلا به آماس ملتحمه است.

نمونه مورد نیاز؟

سواب از سلول‌ها یا ترشحات واژن (برای زنان) یا از آلت تناسلی (برای مردان)؛ برای مردان یا زنان، بخش اولیه جریان ادرار (نمونه اولیه ادرار)؛ گاهی اوقات سواب سلول یا ترشح از ناحیه غیر ژنیتال که ممکن است آلوده باشد.

چه آمادگی برای آزمون مورد نیاز است؟

در مورد هر گونه استفاده از آنتی بیوتیک، یا برای زنان، استفاده از دوش یا کرم واژینال، برای ۲۴ ساعت قبل از آزمایش نمونه‌های واژن، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد. قاعدگی بر نتایج تاثیر نمی‌گذارد. برای یک نمونه ادرار، ممکن است از شما خواسته شود تا قبل از جمع آوری نمونه یک یا دو ساعت بعد از آخرین ادرار، صبر کنید. دستورالعمل‌هایی را که به شما داده می‌شود، دنبال کنید.