آزمایشگاه پاتولوژی (آسیب شناسی): انواع و مراحل پردازش نمونه

آزمایش پاتولوژی

آسیب شناسی شاخه‌ای از علم پزشکی است که شامل مطالعه و تشخیص بیماری از طریق بررسی اندام‌های برداشته شده به صورت جراحی، بافت‌ها (نمونه‌های بیوپسی)، مایعات بدن و در برخی موارد کل بدن (کالبد شکافی) است. جنبه‌های نمونه‌ای از بدن که ممکن است در نظر گرفته شود شامل ترکیب آناتومیک ناخالص، ظاهر سلول‌ها با استفاده از نشانگرهای ایمونولوژیک و امضاهای شیمیایی در سلول‌ها می‌باشد. آسیب شناسی همچنین شامل مطالعه علمی مربوط به فرایندهای بیماری است که علل، مکانیزم‌ها و میزان بیماری را مورد بررسی قرار می‌دهد. محدوده مطالعه شامل انطباق سلولی با آسیب، نکروز (مرگ سلول‌ها یا بافت‌های زنده)، التهاب، بهبود زخم، و نئوپلازی (رشد غیر طبیعی سلول‌ها) است. متخصصین پاتولوژی در گستره وسیعی از بیماری‌ها از جمله سرطان تخصص دارند و اکثریت قریب به اتفاق تشخیص‌های سرطان توسط آسیب شناسان انجام می‌شود. الگوی سلولی نمونه‌های بافت در زیر یک میکروسکوپ مشاهده می‌شود تا به تعیین این که آیا یک نمونه سرطانی یا غیر سرطانی (خوش خیم) است، کمک کند. متخصصین پاتولوژی همچنین از مطالعات ژنتیکی و نشانگرهای ژنی در ارزیابی بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند.

همواره یکی از پر چالش‌ترین مراحل درمان بیماری بخش تشخیص بیماری است. پزشکان بدون داشتن اطلاعات دقیق از بیماری قادر به تجویز درمان مناسب برای بیماری نخواهند بود. برای این منظور علاوه بر معاینات بالینی احتیاج به آزمایشات تشخیصی دقیق و موشکافانه است. انجام آزمایش در یکی از آزمایشگاه های خوب تهران قطعا به تسریع روند تشخیص و درمان کمک شایانی خواهد کرد. آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی زمرد یکی از بهترین آزمایشگاه‌های تهران است که با امکانات به روز خود تمامی آزمایش‌های پاتولوژی با بالاترین دقت و در کمترین زمان در اختیار مراجعین خود قرار می‌دهد. بطور کلی آزمایشگاه ما گستره وسیعی از آزمایشات مانند غربالگری مادران و جنین، آزمایشات چکاب کلی، آزمایشات مربوط به سرطان، آزمایشات میکروبیولوژی و آنزیمی و ... به بیماران ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و جهت نوبت دهی می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۷۰۲۱۳۴ و ۰۲۱۲۶۷۱۱۷۵۱ و ۰۲۱۲۶۷۱۱۷۴۹ تماس حاصل فرمایید.

 


انواع شاخه‌های پاتولوژی


آسیب شناسی آناتومیک

پاتولوژی آناتوميک مطالعه ويژگي‌های تشريحی مانند بافت برداشته شده از بدن و يا حتی کل بدن در صورت کالبد شکافی است تا تشخيص لازم انجام شود و دانش بيماری مربوطه را افزايش دهد. پاتولوژی تشریحی می‌تواند شامل مشاهده سلول‌ها در زیر میکروسکوپ باشد، اما همچنین شامل بررسی کلی اندام‌ها (مثل طحال پاره شده) می‌باشد. همچنین شامل بررسی خواص شیمیایی سلول‌ها و نشانگرهای ایمونولوژیک آن‌ها است. چندین زیرمجموعه گسترده از آسیب شناسی تشریحی وجود دارد:

 • پاتولوژی جراحی: آسیب شناسی جراحی مهمترین و زمان‌برترین شاخه آسیب شناسی است که تمرکز اصلی آن بر بررسی بافت‌ها با چشم غیر مسلح یا زیر میکروسکوپ برای تشخیص قطعی بیماری است. نمونه‌هایی که به صورت جراحی برداشته شده‌اند از منابعی مانند بیوپسی‌های کوچک پوست، بیوپسی‌های هسته‌ای برای تشخیص سرطان و اتاق عمل که در آن تومورها برداشته می‌شود دریافت می‌گردند. پاتولوژی جراحی شامل تجزیه و تحلیل ماکروسکوپیک (ناخالص) و میکروسکوپیک (بافت شناسی) بافت است که خواص مولکولی نمونه‌های بافت توسط ایمونوهیستوشیمی یا سایر تست‌های آزمایشگاهی ارزیابی می‌شود.
 • حیطه امراض بافتی: بررسی سلول ها در زیر میکروسکوپ است که با رنگ نشانه گذاری شده‌اند تا آن‌ها را پدیدار یا قابل مشاهده‌تر کند. اغلب، از آنتی بادی‌ها برای برچسب گذاری بخش‌های مختلف سلول‌ها با رنگ‌های مختلف رنگ یا فلورسنت استفاده می‌شوند. پس از اینکه میکروسکوپ به طور گسترده در آسیب شناسی استفاده شد، بسیاری از روش‌های مختلف حفظ و رنگ آمیزی بافت توسعه پیدا کرد.
 • سیتوپاتولوژی: مطالعه گروه‌های کوچکی از سلول‌هایی است که در مایعات بدن قرار دارند یا از طریق خراشیدن، از قبیل سلول‌هایی که در طی پاپ اسمیر دهانه رحم گرفته می‌شوند، به دست می‌آیند. پاپ اسمیر، سرطان دهانه رحم و برخی از انواع عفونت را تشخیص می‌دهد. سلول‌ها با سنبه جراحی از دهانه رحم گرفته می‌شوند و سپس زیر یک میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا ناهنجاری‌ها را بررسی کنند.

پاتولوژی بالینی

پاتولوژی بالینی بیماری را از طریق تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی مایعات بدن و بافت‌ها تشخیص می‌دهد. به عنوان مثال، اجزای شیمیایی خون ممکن است همراه با تجزیه و تحلیل سلول‌ها و شناسایی هر گونه میکروارگانیسمی نظیر باکتری‌هایی که در نمونه وجود دارند، تجزیه و تحلیل شوند. گاهی اوقات، حیطه آسیب شناسی بالینی همچنین به زمینه پزشکی آزمایشگاهی شناخته می‌شود. انواع عمده این پاتولوژی عبارتند از:

 • آسیب شناسی شیمیایی یا شیمی بالینی: بیوشیمیست‌ها یا پاتولوژیست‌های شیمیایی تمام جنبه‌های بیماری را بررسی می‌کنند و تغییرات در مواد مختلف موجود در خون و مایعات بدن مانند پروتئین‌ها، هورمون‌ها و الکترولیت‌ها را تشخیص می‌دهند، زیرا این تغییرات می‌توانند نشانگر باشند و سرنخ‌هایی درباره بیماری یا خطر بیماری ارائه دهند. برای مثال، یک زیست شیمیدان ممکن است سطح کلسترول و تری گلیسیرید را برای تعیین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ارزیابی کند. همچنین ممکن است وجود نشانگرهای تومور، ویتامین‌ها، سموم، داروها و مواد روانگردان را نیز بررسی و اندازه گیری کنند.
 • هماتولوژی: این زمینه مربوط به جنبه‌های مختلف بیماری است که بر خون تاثیر می‌گذارد، به عنوان مثال شامل اختلالات خونریزی، مشکلات لخته شدن، و کم خونی می‌باشد. حوزه دیگر هماتولوژی، پزشکی انتقال خون است که شامل تعیین نوع خون، سازگاری متقابل و مدیریت حجم زیادی از محصولات خون می‌باشد. یک نمونه از آزمون‌هایی که هماتولوژیست ممکن است انجام دهد، تست لخته شدن خون است تا بررسی کند آیا دوز وارفارین برای بیمار نیاز به افزایش یا کاهش دارد.
 • ایمونولوژی یا ایمونوپاتولوژی: ایمونولوژیست‌ها آزمایشات عملکرد ایمنی را انجام می‌دهند تا اطمینان حاصل شود که آیا یک بیمار از آلرژی رنج می‌برد یا خیر و اگر چنین باشد، به چه چیزی حساسیت دارند. بسیاری از بیماری‌ها نیز به عنوان نتیجه‌ای از واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن به سلول‌ها یا بافت‌های سالم و راه اندازی یک حمله ایمنی علیه آن‌ها، به وجود می‌آیند. این وضعیت، بیماری خودایمنی نامیده می‌شود. آزمایشات ایمونولوژیک مختلفی وجود دارد که می‌توانند نشانگرهای بیماری‌های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید، دیابت و لوپوس را نشان دهد.

ژنتیک

سه شاخه اصلی ژنتیک وجود دارد و این موارد عبارتند از:

 • سیتوژنتیک: این شاخه، تجزیه و تحلیل ناهنجاری‌های کروموزومی در سطح میکروسکوپی است.
 • ژنتیک بیوشیمیایی: جستجو برای نشانگرهای بیماری خاص با استفاده از تکنیک‌های بیوشیمیایی
 • ژنتیک مولکولی: جهش‌های ژنی با استفاده از تکنولوژی DNA مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.

ژنتیک شامل انجام آزمایش‌هایی روی کروموزوم‌ها، نشانگرهای بیوشیمیایی و DNA استخراج شده از مایعات بدن و بافت‌ها برای شناسایی بیماری‌های ژنتیکی است.

میکروبیولوژی

میکروبیولوژی به بیماری‌های ناشی از عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها مربوط می‌شود. نمونه‌هایی از خون، مایعات بدن و بافت برای تعیین اینکه آیا عفونت وجود دارد، آزمایش می‌شود و زمینه میکروبیولوژی پزشکی همچنین با شناسایی گونه‌های جدید میکروارگانیسم‌ها درگیر است. حوزه‌های دیگر میکروبیولوژی شامل کنترل شیوع عفونت و بررسی مشکلات ناشی از مقاومت آنتی بیوتیکی باکتریایی می‌باشد. یکی از نقش‌های اصلی میکروب شناسان، اطمینان از این است که داروهای ضد میکروبی به درستی تجویز و استفاده می‌شوند.

پاتولوژی مولکولی

آسیب شناسی مولکولی یک رشته نسبتا جدید است که پیشرفت قابل توجهی در دهه گذشته داشته است. این حوزه بر مطالعه و تشخیص بیماری از طریق بررسی مولکول‌ها در داخل اندام، بافت یا مایعات بدن تاکید دارد. بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان در اثر جهش یا تغییرات در کدهای ژنتیکی فرد اتفاق می‌افتند و شناسایی جهش‌های مشخص و خاص به پزشکان اجازه می‌دهد که بیماری را طبقه بندی کنند و درمان مناسب را انتخاب نمایند. در نتیجه، تجزیه و تحلیل مولکولی منجر به راهی برای درمان پزشکی شخصی می‌شود، به ما اجازه می‌دهد پاسخ بیمار به یک درمان ضد سرطان خاص را بر اساس آرایش ژنتیکی خود پیش بینی کنیم. آسیب شناسی مولکولی شامل توسعه رویکردهای مولکولی و ژنتیکی برای تشخیص و طبقه بندی تومورهای انسانی و همچنین برای طراحی و تایید نشانگرهای زیستی قابل پیش بینی جهت پیش آگهی بیماری و تعیین شانس ابتلا به سرطان‌های خاص در افراد می‌باشد. سطوح بالای حساسیت ارائه شده توسط آزمایشات مولکولی اجازه تشخیص تومورهای بسیار کوچک که با روش‌های دیگر غیر قابل تشخیص هستند را می‌دهد، و به تشخیص زودتر، بهبود مراقبت از بیمار و نتایج نجات از بیماری بهتر منجر می‌شود.

فرآیند پاتولوژی بافت


پس از اینکه پزشک یک نمونه بافت را در آزمایش پاتولوژی از بیمار می‌گیرد و آن را به مراکز تشخیصی می‌فرستد، چه اتفاقی می‌افتد؟ این روند به صورت شگفت انگیزی پیچیده است و یک تشخیص دقیق با پردازش بافتی با کیفیت بالا شروع می‌شود که در آزمایشگاه رخ می‌دهد. در اینجا مراحل تشخیص دقیق در آزمایش پاتولوژی مطرح شده‌اند:

ثبت کردن

هنگامی که ما نمونه‌های بافت را از پزشک دریافت می‌کنیم، بلافاصله به بافت شماره شناسایی برای پیگیری آن از طریق سیستم آزمایشگاهی داده می‌شود. این شماره به عنوان شماره ثبت نام شناخته می‌شود. شماره ثبت نام متفاوت از شماره صورتحساب یا شماره بیمار است که ممکن است توسط پزشک آن‌ها به بیمار داده شود.

توصیف ناخالص

سپس به وسیله اندازه گیری دقیقی از نمونه بافت بر حسب میلی متر، یک توصیف خاص (به نام توصیف ناخالص) به نمونه بافتی داده می‌شود. اندازه گیری‌ها و سایر اطلاعات مهم مانند توضیحات سایت در سیستم اطلاعات آزمایشگاهی ثبت می‌شود تا اطمینان حاصل شود که تاریخچه بالینی کاملی برای هر نمونه به دست آمده است. پس از توصیف ناخالص ضبط شده، بافت به چندین بخش نازک تقسیم می‌شود و با عدد ثبت نام قبلا اختصاص داده شده، در یک کاست پلاستیکی قرار می‌گیرد.

پردازش

بافت در داخل کاست، برای ۴ تا ۸ ساعت، تحت درمان شیمیایی در پردازشگر بافت قرار می‌گیرد تا فعالیت سلولی نمونه را متوقف کند و آن را در حالت فعلی به طور نامحدود حفظ نماید. پردازش، گام‌های برش و نصب بعدی که قبل از تشخیص مورد نیاز است را ممکن می‌سازد و همچنین به آسیب شناسان این امکان را می‌دهند تا در صورت نیاز، بافت را چندین سال بعد بازبینی کنند.

جاسازی کردن

پس از پردازش، بافت در موم داغ خوابانده می‌شود تا یک واحد دائمی به نام بلوک بافت ایجاد شود که می‌تواند در طی چند سال در دمای اتاق نگهداری شود. واکس به پزشکان اجازه می‌دهد که بافت را برای آماده سازی اسلاید، در جهت درست قرار دهند.

آماده سازی اسلاید

تکنسین آزمایشگاه بلوک بافت جاسازی شده را در یک ابزار به نام میکروتوم قرار می‌دهد تا بافت را به لایه‌های بسیار نازک تقسیم کند (به ضخامت حدود ۴ میکرون، که بیش از ۲۰ برابر نازک‌تر از موی انسان است). سپس تکنسین‌های متخصص لایه‌های نازک را با دقت روی یک اسلاید شیشه‌ای قرار می‌دهند.

رنگ آمیزی

در مرحله نهایی پردازش، اسلایدها در دستگاه رنگ آمیزی اتوماتیک قرار داده می‌شوند. دستگاه اسلایدها را در مجموعه‌ای از مواد شیمیایی در یک نظم و زمان بندی دقیق غوطه ور می‌کند. این مواد شیمیایی بافت را رنگ کرده و باعث می‌شود تفاوت‌ها در انواع سلول‌ها در نمونه قابل تشخیص شوند. پس از رنگ آمیزی، اسلایدها بلافاصله با یک لایه نازک از فیلم شفاف پوشش داده می‌شوند تا از بافت ظریف روی سطح آن محافظت شود. اکنون اسلایدها برای درماتوپاتولوژیست‌ها آماده هستند تا زیر میکروسکوپ بررسی شوند.

تشخیص

پاتولوژیست هر قطعه بافت را زیر یک میکروسکوپ با قدرت بالا بررسی می‌کند و تشخیص را انجام می‌دهد. این تشخیص ثبت می‌شود و گزارش آزمایشگاهی برای هر نمونه ایجاد می‌گردد. این گزارش‌ها سریعا به پزشکی که آزمایش پاتولوژی را سفارش داده است، فرستاده می‌شوند.

تفسیر نتیجه آزمایش انجام شده در آزمایشگاه های خوب تهران به چه عواملی بستگی دارد؟


پزشک معالج مناسب‌ترین و باصلاحیت‌ترین فرد برای تفسیر و توضیح نتایج آزمایش پاتولوژی است؛ چرا که نتیجه‌ی آزمایش صرفاً یکی از فاکتورهای متعددی است که باید برای رسیدن به تشخیص صحیح و تهیه‌ی بهترین طرح درمان در نظر گرفته شود. فاکتورهای دیگر عبارت است از:

 • سن و جنسیت بیمار
 • شرایط فعلی بیمار و عارضه‌هایی که به آنها مبتلا است و نتایج معاینه‌ی بالینی
 • سابقه‌ی پزشکی، خانوادگی و اجتماعی
 • داروهای مصرفی
 • روش‌های تشخیصی دیگر
 • شغل بیمار
 • نژاد
 • وضعیت تغذیه

 

ارائه نتیجه آزمایش پاتولوژی در بهترین آزمایشگاه تهران چقدر طول میکشد؟


زمان ارائه نتیجه آزمایش پاتولوژی به شرایط و نوع آزمایش آسیب‌شناختی درخواستی بستگی دارد. برای مثال نتیجه آزمایش خون فوری فقط ظرف چند دقیقه آماده می‌شود. اما اگر آزمایش فوری نباشد، جواب آن در دور روتین بعدی یا حتی روز بعد ارائه می‌شود. انجام دادن بعضی آزمایش‌های پاتولوژی، مانند کشت باکتری در محیط آزمایشگاه چند روز طول می‌کشد، برای دریافت نتیجه‌ی آزمایش‌هایی که به آزمایشگاه‌های خارج از کشور یا تخصصی فرستاده می‌شود، باید چند هفته یا حتی چند ماه منتظر ماند.

لیست آزمایشگاه های خوب تهران


ردیف

دام آزمایشگاه

آدرس

۱

آزمایشگاه پاتوبیولوژی زمرد

تهران، ابتدای پاسداران، خیابان گل نبی، خیابان ناطق نوری، نبش کوچه آذر، پلاک ۲۰ طبقه اول

۲

پاتو بیو لوژی پل رومی

خ شریعتی-چهار راه پل رومی-بن بست سینا-پلاک۱۷۳۱

۳

پاتو بیو لوژی چهر

خ شریعتی-پل سید خندان-ضلع شمال غربی-ساختمان شماره ۱

۴

پاتو بیو لوژی برهان

میدان جمهوری-ساختمان ۷۹۰-ط اول

۵

پاتو بیو لوژی بوعلی

خ آفریقا نرسیده به بزرگراه مدرس-پ۲۰

۶

پاتو بیو لوژی تخت طاووس

خ شهید مطهری بین مفتح وامیر اتابک پلاک ۱۷۶

۷

پاتو بیو لوژی تشخیص

فلکه دوم صادقیه – بلوار فردوس – روبروی میدان تره بار – ساختمان پزشکان رازی-پ۳۳۲- ط اول

۸

پاتو بیو لوژی دریان نو

خ ستارخان-خ دکتر حبیب الله-نبش یکم در یان نو-پلاک ۳- ط اول

۹

پاتو بیو لوژی دکتر وهابزاده

رباط کریم-خ شهید ملکی-پ۲۵-ط اول

۱۰

پاتو بیو لوژی روشنگر

میدان امام حسین -ابتدای خ دماوند مقابل برق بوعلی کوچه ایران پ ۳۴

۱۱

پاتو بیو لوژی فروغ

تهرانپارس-بین فلکه سوم وچهارم بین ۲۱۲و۲۱۴ شرقی پلاک ۴۳۷

۱۲

پاتو بیو لوژی و ژنتیک تخصصی بیماریهای خاص

خ انقلاب ابتدای خ ویلا – نجات اللهی جنب بانک تجارت پ ۳۳۷۳

۱۳

پاتو بیولوژی آسیب شناسی بالینی و تشریحی دکتر قلیزاده

ورامین میدان امام خ ۱۵ خرداد – پشت اداره بازرگانی سابق – ساختمان ۱۱۱ ( کوی آزمایشگاه)

۱۴

پاتو بیولوژی لویزان

لویزان خ شهید فرشادی روبروی بانک تجارت پ ۳۰ طبقه اول

۱۵

پاتوبیو لوژی آرمین

خ قائم مقام فراهانی ساختمان پزشکان ۱۸۳ ط دوم

۱۶

پاتوبیو لوژی تحقیق

تهرانسر بلوار نیلوفر غربی پ ۷۳ طبقه همکف

۱۷

پاتوبیو لوژی دانش

خ وصال شیرازی کوچه فر دانش شماره۱۵

۱۸

پاتوبیو لوژی دی

بازار دوم نازی باد – اول مدائن – پ ۱۷۴

۱۹

پاتوبیو لوژی سینا

میدان آزادی – خ آزادی – ساختمان شماره ۱۰

۲۰

پاتوبیو لوژی شفق

خ سهروردی شمالی بالاتر از بانک کشاورزی پلاک ۲۳۴

۲۱

پاتوبیو لوژی شمس

تهران بزرگراه رسالت – خ استاد حسن بناء – نبش کوچه شجاعی پ ۱ – روبروی داروخانه شمس آباد

۲۲

پاتوبیو لوژی مهپور

خ پیروزی ایستگاه چهارصد دستگاه پ ۳۲۵

۲۳

پاتوبیو لوژی نعمت آباد

بزرگراه آیت اله سعیدی نعمت آباد ۲۰ متری طالقانی خ ۱۰ متری کوه بریان پ ۱۰

۲۴

پاتوبیو لوژی ویلسون

میدان شوش ضلع شمال شرقی-طبقه فوقانی کفش ملی-پ۵

۲۵

پاتوبیوژی مبنای دانش

اتوبان ارتش – شهرک لاله مقابل بازار میوه وتربارپلاک ۷

انواع آزمایش‌هایی که در آزمایشگاه طبی زمرد انجام می‌شود


دیگوکسین


کلسترول LDL


LD (لاكتات دی هيدروژناز)


آنالیز سنگ کلیه


پانل کبد


تجزیه و تحلیل کروموزومی (کاریوتایپینگ)


آهن


TIBC،UIBC و ترانزفرین


اینترلوکین -۶


IGF-1 (فاکتور رشد مانند انسولین – ۱)


زمان پروترومبین و نسبت نرمالیزه بین المللی


IGE کل


ایمونوفنوتایپینگ


تست‌های آهن


تست ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV)


هموسیستئین


HLA-B27 (آنتی ژن لوکوسیت انسانی B27)


P24 (آنتی بادی HIV و آنتی ژن HIV )


بار ویروسی HIV


تست HPV


تبخال تناسلی


تست آبله مرغان و شینگل


پنل کبد


آنتی بادی ترومبوسیتوپنی PF4 ناشی از هپارین


آنتی بادی ترومبوسیتوپنی PF4 ناشی از هپارین


تست HLA


هموگلوبین


ارزیابی هموگلوبینوپاتی


هماتوکریت


پروتئین اپیدیدیم انسانی ۴ (HE4)


LDL-P (تست ذرات LDL)


کلسترول HDL


بارداری HCG


تست‌های سیکل سل


تست‌های آنفلوانزا


تست‌ هلیکوباکتر پیلوری


لکه کوچک


آزمایش سوزاک


تست کلاستریدیوم دیفیسیل و سی دیفیسیل تاکسین


ارزیابی هموگلوبینوپاتی


گاسترین


هورمون رشد


آنتی بادی سلول پاریتال


آنتی بادی‌های مرتبط با دیابت


گاما گلوتامیل انتقالی (GGT)


G6PD(دی هيدروژناز گلوكز ۶-فسفات)


تست‌های قارچی


T4 آزاد


T3 آزاد و T3 کل


آنتی ژن خاص پروستات (PSA)


هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)


ویتامین B12 و فولات


اسید والپروییک


فیبرینوژن


غربالگری سه ماهه اول


فریتین


آزمون خون پنهان در مدفوع و آزمون ایمنی شیمیایی مدفوع


چربی مدفوع


انسولین


وضعیت گیرنده استروژن / پروژسترون


استروژن


میزان رسوب گذاری اریتروسیت (ESR)


شمارش گلبول‌های قرمز خون


عامل فون ویلبراند


کلسترول VLDL


ویتامین A


پانل ریسک سنگ کلیه


آزمایش ادرار


آزمایشات غربالگری TB


تری گلیسرید


TSH


آزمایش توکسوپلاسموز


TORCH


هموگلوبین A1C


الکترولیت‌ها


الکتروفورز پروتئین، الکتروفورز ایمونوفیکسیشن


آزمون جهش EGFR


تست آنتی بادی ویروس اپستین-بارر (EBV)


اشریشیا کولی تولید کننده سم شیگا


کلسترول LDL مستقیم


آنتی بادی‌های خودکار مرتبط با دیابت


DHEAS (دی هیدرواپیاندروسترون سولفات)


کشت ادرار


غربالگری آنتی بادی RBC


تست مستقیم آنتیگلوبولین


D-DIMER


سیستاتین C


سیکلوسپورین


تست استرپ گلو


الکتروفورز پروتئین


لاکتات


پاکسازی کراتینین


کراتینین


رتیکولوسیت ها


فلز مس


HS-CRP (پروتئین واکنش پذیر C با حساسیت بالا)


تست‌های CMV


عوامل انعقادی


کراتین کیناز (CK)


CK-MB (کراتین کیناز MB)


کلرید


تست کلامیدیا


پانل متابولیک جامع (CMP)


آزمایشات جهش ژن CF


پاپ تست


سرولوپلاسمین


تحلیل CSF


DNA جنینی بدون سلول


شمارش CD4


شمارش کامل خون (CBC)


کاتلولامین‌ها


تروپونین


پروتئین واکنشی سی (CRP)


پپتید C


HER2 / NEU


آنتی ژن کارسینوامبریونیک


کاربامازپین


آنتی ژن سرطان ۱۹-۹


آنتی بادی ANCA / MPO / PR3


کالپروتکتین


نرخ تخمینی تصفیه گلومرولی (EGFR)


کلسیم


CA-125 (آنتی ژن سرطان ۱۲۵)


CA 15-3


مکمل


نیتروژن اوره خون (BUN)


آزمون جهش ژن BRCA


کشیدن مغز استخوان و نمونه گیری


پانل تيروئيد


تیروگلوبولین


زمان ترومبین


آنالیز مایع سینوویال


نشانگرهای استخوان


آنالیز مایع منی


آنالیز مایعات بدن


BNP و NT-PROBNP


SHBG


اسید اوریک


گیرنده انتقالی قابل حل


آزمایش سرخچه


تست سیفلیس


عامل روماتوئید


پروتئین C و پروتئین S


پرولاکتین


سدیم


جهش (MTHFR)


تست مونونوکلئوز (مونو)


پروکلسیتون


پتاسیم


آزمایشات عملکرد پلاکت


فسفر


فنیتونین


فنوباربیتال


آنالیز مایع غشای حفره شکمی


تجزیه و تحلیل مایع پریکارد


پاروویروس (B19)


تست تخمک و انگل


اسمولالیته


تست تحمل لاکتوز


متانفرین ادرار


آزمایشات سرخک و اوریون


شمارش پلاکت


منیزیم


تست ضد انعقاد لوپوس


لیتیم


(LP (A


پروفایل چربی


لیپاز


LH


شمارش سلول‌های سفید خون


نوع خون


سرب


تست گلوکز


لکه خون


کشت خون


بیلیروبین


تومور مارکر میکروگلوبولین بتا -۲


بیماری کلیوی میکروگلوبولین Beta-2


ویتامین های ب


آنتی ترومبین


آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)


زمان ترومبوپلاستین جزئی (PTT)


دیفرانسیل WBC


هورمون پاراتيروئيد (PTH)


تستوسترون


شانگر تومور HCG


کشت خلط باکتریایی


کشت مدفوع


آنتی استرپتولیزین اُ تیتر (ASO)


آنتی بادی ساکارومیس سرویزیا (ASCA)


پروتئین آپولیپو B


پروتئین آپولیپو A-I


پنل ENA


آنتی بادی عضلات صاف (SMA) و آنتی بادی F-ACTIN


آنتی بادی‌های ضد فسفولیپید


آنتی بادی های تیروئید


تست حساسیت


آنتی بادی هیستون


آنتی بادی آنتی سنترومر


آنتی بادی کاردیولیپین


آنتی بادی پپتیدی سیترولینه دوره‌ای


آنتی بادی ضد هسته‌ای (ANA)


آنتی بادی آنتی میتوکوندری AMA M2


ضد LKM-1


آزمایش هپاتیت B


آزمایش هپاتیت A


تست‌های آنتی بادی بیماری سلیاک


ACE


ضد DSDNA


آندروستندیون


هورمون ضد مولرین


آنتی بادی ANCA / MPO / PR3


تجزیه و تحلیل مایعات آمنیوتیک


آمونیاک


آنتی بادی‌های آمینوگلیکوزید


آزمایش خون برای آلرژی


فسفاتاز قلیایی (ALP)


آلدوسترون و رنین


آلبومین ادرار و نسبت آلبومین به کراتینین


آلانین آمینوترانسفراز (ALT)


آزمایش هپاتیت C


پروتئین ادرار و نسبت پروتئین ادرار به کراتینین


نسبت کل پروتئین و آلبومین / گلوبولین (A / G)


غربالگری سرم مادر در سه ماهه دوم


هموگلوبین A1C


کورتیزول


بیماری کلیوی میکروگلوبولین BETA-2


آنتی بادی‌های گلیکوپروتئین BETA-2


آنتی بادی‌های ANCA / MPO / PR3


آلبومین


آزمایشات پورفیرین


نشانگرهای تومور AFP


کشت زخم باکتریایی


هورمون آنتی دیورتیک (ADH)


PML-RARA


جهش فاکتور V لایدن و جهش PT 20210


زمان لخته شدن فعال (ACT)


هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH)


آنتی بادی گیرنده استیل کولین (ACHR)


آنزیم تبدیل آنژیوتانسین سرم (ACE)


آنتی بادی HIV و آنتی ژن P24) HIV)


تست‌های ویتامین D


هپاتیت ویروسی حاد


۱۷-هیدروکسی پروژسترون


متابولیت سروتونین (۵-HIAA)