آزمایش چکاپ رشد کودک: تشخیص زودهنگام بیماری های غدد و اختلال رشدی

آزمایش-چکاپ-رشد-کودک

بدون علائم بیماری، کودکان به طور کلی نیازی به تست‌های غربالگری آزمایشگاهی ندارند. با این حال کمک به ایجاد عادت‌های سالم کودکان، مانند خوب غذا خوردن و فعال بودن، می‌تواند از به وجود آمدن مشکلات جدی و پرهزینه همراه با بزرگ شدنشان پیشگیری کند. به عنوان مثال، کمک به کاهش وزن کودک دارای وزن بیش از حد یا چاقی می‌تواند در سال‌های بعد از مبتلا شدن به دیابت و بیماری‌های قلبی پیشگیری کند. آزمایش‌های چکاپ کودکان شامل موارد زیر می‌باشند:

 • Igf1
 • هورمون رشد
 • Lh
 • Tsh
 • T4
 • آلکالین فسفاتاز
 • Ca
 • Ph
 • شمارش کامل سلول‌های خونی
 • فرتین
 • استرادیول
 • تستوسترون

هنگامی که می‌خواهید به کودکتان برای شاد و سالم زندگی کردن کمک کنید، چکاپ رشد بسیار مهم و حیاتی است. متاسفانه بسیاری از والدین، زمانی که کودکانشان مریض نیستند، آنها را نزد پزشک نمی‌برند، که این موضوع در واقع در طول زمان باعث به وجود آمدن مشکلاتی می‌شود. آوردن فرزندتان برای تست‌های منظم نزد پزشک کمک می‌کند که پزشک متوجه شود چه چیزی برای کودک طبیعی است بنابراین بیماری‌ها به راحتی تشخیص داده می‌شوند. آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی زمرد با استفاده از امکانات مدرن خود آزمایش چکاپ رشد کودک را ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت جهت انجام آزمایش چکاپ رشد کودک می‌توانید با شمار‎ه‌های 02126702134 و 02126711751 و 02126711749 تماس بگیرید.

عوامل فاکتور شبه انسولین (IGF-1)


عوامل فاکتور شبه انسولین (IGF-1) یک هورمون است که همراه با هورمون رشد (GH)، باعث افزایش رشد و پیشرفت طبیعی استخوان و بافت می‌شود. این آزمایش مقدار فاکتور رشد شبه انسولین در خون را اندازه گیری می‌کند. فاکتور رشد شبه انسولین توسط عضله کبد و اسکلتی و همچنین بسیاری از بافت‌های دیگر در پاسخ به تحریک هورمون رشد تولید می‌شود. فاکتور رشد شبه انسولین بسیاری از اقدامات هورمون رشد را میانجی‌گری می‌کند، رشد استخوان‌ها و دیگر بافت‌ها را تحریک کرده و تولید توده عضلانی بدون چربی را افزایش می‌دهد. از آنجایی که هورمون رشد در طول روز در نبض‌ها در خون آزاد می‌شود، تفسیر نتایج از تست هورمون رشد واحد، دشوار است. فاکتور رشد شبه انسولین کمبودها و اضافه‌های هورمون رشد را بازتاب می‌کند، اما برخلاف هورمون رشد، سطح آن در طول روز پایدار است. این فاکتور رشد شبه انسولین را به یک شاخص مفید برای سطح متوسط هورمون رشد تبدیل می‌کند. بنابراین تست فاکتور رشد شبه انسولین در آزمایشات چکاب کودکان اغلب برای کمک به ارزیابی کمبود هورمون رشد یا هورمون رشد اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطوح فاکتور رشد شبه انسولین در اوایل دوران کودکی معمولا کم هستند، در دوران کودکی به طور پیوسته افزایش می‌یابند، در طول بلوغ به اوج خود می‌رسند و پس از آن در بزرگسالی کاهش می‌یابند. کمبودها در هورمون رشد و فاکتور رشد شبه انسولین ممکن است توسط غده هیپوفیز ناکارآمد با کاهش هورمون‌های هیپوفیز (کم کاری غده‌ی هیپوفیز) و یا با وجود یک تومور هیپوفیز تولید کننده غیر هورمون رشدی که به سلول‌های تولید کننده هورمون صدمه می‌زند به وجود آید. کمبودها در فاکتور رشد شبه انسولین همچنان جایی رخ می‌دهد که فقدان تاثیر پذیری به هورمون رشد وجود دارد. این عدم حساسیت ممکن است اولیه (ژنتیکی) یا ثانویه برای عارضه‌هایی مانند سوء تغذیه، کم کاری تیروئید، جنسیت باشد.

نتیجه

سطح طبیعی فاکتور رشد شبه انسولین باید در متن در نظر گرفته شود. بعضی از کودکان ممکن است کمبود هورمون رشد داشته باشند و همچنان یک سطح طبیعی فاکتور رشد شبه انسولین داشته باشند.

فاکتور رشد شبه انسولین کاهش یافته

اگر سطح فاکتور رشد شبه انسولین کاهش یافته باشد، احتمال دارد که کمبود هورمون رشد یا عدم حساسیت به هورمون رشد وجود داشته باشد. اگر این در یک کودک موجود باشد، کمبود هورمون ممکن باعث قد کوتاه و رشد به تاخیر افتاده شده و ممکن است با تکمیل هورمون رشد درمان شود. بزرگسالان کاهش در تولید مربوط به سن خواهند داشت، اما سطوح کمتر از حد انتظار ممکن است منعکس کننده کمبود هورمون رشد یا عدم حساسیت باشد.

فاکتور رشد شبه انسولین افزایش یافته

سطوح افزایش یافته‌ی هورمون رشد و فاکتور رشد شبه انسولین اغلب به علت تومورهای هیپوفیز (معمولا خوش خیم) هستند.

هورمون رشد


هورمون رشد (GH)  هورمونی است که برای رشد و پیشرفت طبیعی در کودکان ضروری است. این باعث افزایش رشد مناسب استخوان خطی از هنگام تولد تا بلوغ می‌شود. در هر دو کودکان و بزرگسالان، هورمون رشد به تنظیم میزانی که در آن بدن هر دو، انرژی از مواد غذایی (متابولیسم) تولید می‌کند و باعث ایجاد چربی، پروتئین‌ها و گلوکز (قند) می‌شود، کمک می‌کند. این همچنین به تنظیم تولید سلول‌های قرمز خون و توده عضله کمک می‌کند.

 • کمبود هورمون رشد: کودکانی که تولید ناکافی هورمون رشد دارند خیلی به کندی رشد می‌کنند و نسبت به سنشان اندازه‌شان کوچک‌تر است. بعضی از کودکان هنگام تولد کمبود هورمون رشد دارند (مادرزادی)، اما برخی ممکن است بعدا دچار کمبود شوند، برای مثال به علت آسیب مغزی یا تومور.
 • هورمون رشد اضافی: هورمون رشد بیش از حد در کودکان می‌تواند باعث شود استخوان‌های بلندشان خارج از بلوغ به رشد ادامه دهند، که منجر به یک عارضه‌ی بسیار نادر با قد ۷ فوت یا بیشتر می‌شود. افراد دارای هورمون رشد بیش از حد ممکن ضخیم شدن اجزای صورت، ضعف عمومی، بلوغ به تاخیر افتاده و سردرد را نیز تجربه کنند.

آیا آمادگی تست برای تضمین کیفیت نمونه مورد نیاز است؟

دستورالعمل‌هایی را که به شما داده شده است دنبال کنید. در بیشتر موارد، فرد باید ناشتا باشد. ممکن است احتیاج به استراحت یا تمرین شدید برای یک دوره زمانی قبل از جمع‌آوری نمونه باشد. کودکان و نوجوانانی که برای کمبود هورمون رشد مورد آزمایش قرار می‌گیرند باید برای درمان استروئیدهای جنسی چند روز قبل از آزمایش آماده باشند. چنین درمانی تعداد واکنش‌های هورمون رشد کم عوضی به تحریک را کاهش می‌دهد. پزشکی که تست هورمون رشد را تجویز می‌کند باید به والدین کودک برای چنین داروهایی نسخه بدهد. بعضی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی همچنین قبل از آزمایش پروپرانولول را تجویز می‌کنند تا تعداد واکنش‌های هورمون رشد کم عوضی به تحریک را کاهش دهند.

نتیجه‌ی هورمون رشد

اگر سطح هورمون محرکه تیروئید و یا T4 فرد غیرطبیعی باشد، احتمالا به نظر می‌رسد از آنجایی که اختلالات تیروئید باعث ایجاد علائم مشابه با تشخیص کمبود هورمون رشد می‌شود، احتمالا اول اصلاح خواهد شد. یک فرد ممکن است دارای کم کاری غده‌ی هیپوفیز و یا کاهش کلی بیشتر در عملکرد غده هیپوفیز باشد. آزمایش هورمون رشد برای کمبود هورمون رشد نباید انجام شود تا زمانی که عملکرد تیروئید فرد ارزیابی شود. اگر کم کاری غده تیروئید در یک کودک وجود داشته باشد، باید درمان شود و میزان رشد ارزیابی شده کودک قبل از آزمایش هورمون رشد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

هورمون لوتئینه کننده


هورمون لوتئینه کننده یک هورمون مرتبط با تولید مثل و تحریک انتشار تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) در زنان و تولید تستوسترون در مردان است. این تست، مقدار هورمون لوتئینه کننده در خون یا ادرار را اندازه‌گیری می‌کند. هورمون لوتئینه کننده توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود، یک اندام با سایز انگور که در مرکز مغز یافت می‌شود. کنترل تولید هورمون لوتئینه کننده یک سیستم پیچیده است که شامل هیپوتالاموس در مغز، غده هیپوفیز و هورمون‌های تولید شده توسط تخمدانها و بیضه‌ها است. در نوزادان و کودکان، سطح هورمون لوتئینه کننده به زودی پس از تولد افزایش می‌یابد و سپس خیلی کم می‌شود (تا ۶ ماه در پسران و ۱ تا ۲ سال در دختران). در حدود ۶ تا ۸ سال، سطوح قبل از شروع بلوغ و رشد مشخصات جنسی ثانویه دوباره افزایش می‌یابد.

چگونه برای آزمیش نمونه جمع آوری می‌شود؟

یک نمونه خون توسط سوزن از ورید در بازو گرفته می‌شود یا یک نمونه تصادفی ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر پزشک بخواهد سطوح هورمون لوتئینه کننده تولید شده در یک دوره  ۲۴ساعته را اندازه‌گیری کند، جمع‌آوری ۲۴ ساعته از ادرار ممکن است درخواست شود. هورمون لوتئینه کننده به صورت متناوب در طول روز منتشر می‌شود، بنابراین، یک نمونه تصادفی ممکن است یک نمایش واقعی را منعکس نکند. ادرار ۲۴ ساعته می‌تواند این اختلاف را از بین ببرد.

نتیجه

در کودکان کم سن و سال، سطوح بالایی از هورمون لوتئینه کننده و هورمون محرکه فولیکولی با رشد مشخصات ثانویه جنسی در یک سن کم غیر عادی، نشانه بلوغ زودرس است. این در دختران نسبت به پسران رایج‌تر است. این رشد نابهنگام معمولا به علت مشکل سیستم عصبی مرکزی است و می‌تواند چندین علت زمینه‌ای متفاوت داشته باشد. مثال‌ها عبارتند از:

 • تومور سیستم عصبی مرکزی
 • آسیب مغزی، تروما
 • التهاب در سیستم عصبی مرکزی (مثلا مننژیت، ورم مغز)
 • جراحی مغز

سطوح بلوغ جنسی طبیعی هورمون لوتئینه کننده و هورمون محرکه فولیکولی در کودکان نشان دهنده‌ی برخی علائم تغییرات بلوغ ممکن است حاکی از عارضه‌ای به نام بلوغ زودرس کاذب باشد. علائم و نشانه‌ها توسط افزایش سطح هورمون استروژن و یا تستوسترون پیشرفت می‌کنند. این ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • تومورهای ترشح کننده هورمون
 • تومورهای غده آدرنال
 • کیست‌ها یا تومورهای تخمدان
 • تومورهای بیضه‌ای

سطوح هورمون محرکه فولیکولی و هورمون لوتئینه کننده معمولی با چند نشانه بلوغ نیز می‌تواند یک فرم خوش‌خیم بلوغ زودرس باشد بدون هیچ علت زمینه‌ای یا قابل تشخیص و یا ممکن است فقط تغییرات طبیعی بلوغ باشد. در بلوغ به تاخیر افتاده، سطوح هورمون لوتئینه کننده و هورمون محرکه فولیکولی می‌توانند طبیعی یا کمتر از آنچه برای یک جوان در این محدوده سنی انتظار می‌رود باشند. تست برای پاسخ هورمون لوتئینه کننده به هورمون آزادکننده گنادوتروپین‌ها علاوه بر آزمایش‌های دیگر می‌تواند به تشخیص علت بلوغ به تاخیر افتاده کمک کند. برخی از علل بلوغ به تاخیر افتاده ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ناتوانی یا عدم موفقیت تخمدانها یا بیضه‌ها
 • کمبود هورمون
 • سندرم ترنر
 • سندرم کلاین فلتر
 • عفونت‌های مزمن
 • سرطان
 • اختلال خوردن (بی‌اشتهایی عصبی)

هورمون محرکه فولیکولی (FSH)


هورمون محرکه فولیکولی (FSH) یک هورمون مرتبط با تولید مثل و رشد تخمک‌ها در زنان و اسپرم در مردان است. این تست در آزمایش چکاپ کودک، هورمون محرکه فولیکولی را در خون یا ادرار اندازه‌گیری می‌کند. هورمون محرکه فولیکولی توسط غده هیپوفیز ساخته شده است، یک اندام به اندازه انگور واقع در مرکز مغز. کنترل تولید هورمون محرکه فولیکولی یک سیستم پیچیده است که شامل هیپوتالاموس در مغز، غده هیپوفیز و هورمون‌های تولید شده توسط تخمدان‌ها یا بیضه‌ها است. هیپوتالاموس هورمون آزادکننده گنادوتروپین‌ها (GnRH) را منتشر می‌کند که غده هیپوفیز را تحریک به آزاد کردن هورمون محرکه فولیکولی و هورمون لوتئینه کننده می‌کند، یک هورمون که در تولید مثل نیز دخیل است. در نوزادان و کودکان، سطوح هورمون محرکه فولیکولی به زودی پس از تولد افزایش می‌یابد و پس از آن در ۶ ماهگی در پسران و ۱ تا ۲ سالگی در دختران به میزان بسیاری کم می‌شود. غلظت‌ها قبل از شروع بلوغ و رشد مشخصات جنسی ثانویه شروع به افزایش دوباره می‌کنند.

جمع‌آوری نمونه برای تست چگونه است؟

نمونه خون توسط سوزن از ورید در بازو کشیده می‌شود. گاهی اوقات یک نمونه تصادفی ادرار جمع‌آوری می‌شود، اما به علت ترشح چرخه‌ای هورمون محرکه فولیکولی، ممکن است یک مجموعه ۲۴ ساعته از ادرار درخواست شود. با اندازه‌گیری سطوح هورمون محرکه فولیکولی تولید شده طی یک دوره ۲۴ ساعته، ناپایداری در سطوح هورمون محرکه فولیکولی دیده شده در طول روز می‌تواند به حداقل برسد.

نتیجه

نتیجه مانند هورمون لوتئینه کننده تفسیر می‌شود.

هورمون محرکه تیروئید (TSH) وT4


هورمون محرکه تیروئید (TSH) توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود، یک عضو کوچک که در زیر مغز و پشت حفره‌های سینوسی قرار دارد. هورمون محرکه تیروئید غده تیروئید را تحریک می‌کند تا هورمون‌های تیروکسین (T4) و تری‌یدوتیرونین (T3) را به خون آزاد کنند. این هورمون‌های تیروئید به کنترل میزانی که در آن بدن از انرژی استفاده می‌کند کمک می‌کنند. این تست در چکاب کودک، میزان هورمون محرکه تیروئید را در خون اندازه‌گیری می‌کند. هورمون محرکه تیروئید همراه با هورمون آزاد کننده تیروتروپین هورمون تنظیمی‌اش (TRH) که از هیپوتالاموس می‌آید، بخشی از سیستم فیدبکی است که بدن برای حفظ مقادیر پایدار هورمون‌های تیروئید در خون استفاده می‌کند. هنگامی که غلظت‌های هورمون تیروئید کاهش می‌یابند، تولید هورمون محرکه تیروئید توسط غده هیپوفیز افزایش می‌یابد. هورمون محرکه تیروئید باعث تحریک تولید و آزاد شدن T4 و T3 توسط غده تیروئید می‌شود، یک غده پروانه‌ای شکل کوچک که در ته گلو تخت در برابر نای قرار دارد. هنگامی که هر سه عضو به طور طبیعی عمل می‌کنند، تولید تیروئید برای حفظ سطوح نسبتا پایدار هورمون‌های تیروئید در خون به جریان در می‌آید. تولید T4 توسط یک سیستم فیدبک تنظیم شده است. هنگامی که سطح T4 در جریان خون کاهش می‌یابد، هیپوتالاموس هورمون آزاد کننده تیروتروپین را آزاد می‌کند که غده هیپوفیز را برای تولید و انتشار هورمون محرکه‌ی تیروئید (TSH) تحریک می‌کند. هورمون محرکه تیروئید سپس غده‌ی تیروئید را تحریک به تولید و آزاد کردن T4 بیشتر می‌کند. با افزایش غلظت خون T4، انتشار هورمون محرکه تیروئید مهار می‌شود.

نتیجه

هورمون محرکه تیروئید

بدون
T4

بدون
T3
یا
T3
مطلق

تفسیر احتمالی

بالا

نرمال

نرمال

کم کاری غده‌ی تیروئید خفیف (بی‌نشانه)

بالا

کم

کم یا نرمال

کم کاری غده‌ی تیروئید

کم

نرمال

نرمال

پرکاری غده‌ی تیروئید خفیف (بی‌نشانه)

کم

زیاد یا نرمال

بالا یا نرمال

پرکاری غده‌ی تیروئید

کم

کم یا نرمال

کم یا نرمال

بیماری غیر تیروئیدی، کم کاری غده‌ی تیروئید غده هیپوفیز
(ثانویه)

نرمال

بالا

بالا

سندرم مقاومت به هورمون تیروئید (جهش در گیرنده هورمون تیروئید باعث کاهش عملکرد هورمون تیروئید می‌شود)

آلکالین فسفاتاز (ALP)


تست آلکالین فسفاتاز (ALP) برای کمک به تشخیص بیماری کبد یا اختلالات استخوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • در عارضه‌هایی که بر کبد تأثیر می‌گذارند، سلول‌های آسیب دیده کبد مقدار زیادی آلکالین فسفاتاز را در خون آزاد می‌کنند. این تست اغلب برای تشخیص مجاری‌های صفراوی مسدود شده استفاده می‌شود زیرا آلکالین فسفاتاز به ویژه در لبه‌های سلول‌هایی که برای ایجاد مجرای‌های صفرا متحد می‌شوند، بسیار بالا است. اگر یک یا چندتا از آنها مسدود باشند، برای مثال توسط یک تومور، سپس سطوح خون آلکالین فسفاتاز اغلب بالا خواهند بود.
 • هر عارضه‌ای که بر رشد استخوانی تاثیر می‌گذارد یا موجب افزایش فعالیت سلول‌های استخوانی می‌شود، می‌تواند سطح آلکالین فسفاتاز در خون را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال، یک تست آلکالین فسفاتاز ممکن است برای تشخیص سرطان‌هایی که به استخوان‌ها گسترش یافته یا برای کمک به تشخیص بیماری پاژه استخوان، بیماری‌ای که سبب استخوان‌های بد شکل می‌شود، استفاده شود. این تست در آزمایش چکاب کودکان همچنین ممکن است گاهی برای درمان آگاهی دهنده بیماری پاژه استخوان یا دیگر عارضه‌های استخوان مانند کمبود ویتامین D مورد استفاده قرار گیرد.

اگر نتایج آلکالین فسفاتاز افزایش یابد اما معلوم نباشد که آیا این ناشی از بیماری کبد یا استخوان است یا خیر، تست‌ها برای آلکالین فسفاتاز ایزوآنزیم ممکن است برای تعیین علت انجام شود. تست گاما گلوتامیل ترانسفراز و یا یک تست برای ۵'-nucleotidase همچنین ممکن است برای فرق گذاشتن بین بیماری کبد و استخوان انجام شود. سطوح گاما گلوتامیل ترانسفراز و ۵'-nucleotidase در بیماری کبد افزایش می‌یابند، اما نه در اختلالات استخوانی.

نتیجه‌ی تست چه معنی و مفهومی دارد؟

آلکالین فسفاتاز بالا معمولا به این معنی است که یا کبد آسیب دیده است یا عارضه‌ای که باعث افزایش فعالیت سلول‌های استخوانی می‌شود، وجود دارد. سطوح پایین آلکالین فسفاتاز ممکن است به طور موقت پس از تزریق خون یا جراحی بای پس قلبی دیده شود. کمبود روی ممکن است باعث کاهش سطح شود. اختلال ژنتیکی نادر متابولیسم استخوان به نام هیپوفسفاتازیا می‌تواند باعث سطوح کم ممتد آلکالین فسفاتاز شدید شود. سوء تغذیه و یا کمبود پروتئین و همچنین بیماری ویلسون نیز ممکن است علل احتمالی سطوح پایین آلکالین فسفاتاز باشد.

کلسیم


کلسیم فراوان‌ترین و مهم‌ترین مواد معدنی در بدن است. این برای علامت‌دهی سلول و عملکرد مناسب عضلات، اعصاب و قلب ضروری است. کلسیم برای لخته شدن خون مورد نیاز است و برای تشکیل، تراکم و نگهداری استخوان‌ها بسیار مهم و حیاتی است. این تست میزان کلسیم را در خون یا ادرار اندازه‌گیری می‌کند. دو آزمایش برای اندازه‌گیری کلسیم خون وجود دارد. تست کامل کلسیم هر دو فرم آزاد و محدود را اندازه‌گیری می‌کند. تست کلسیم یونیزه شده فقط فرم آزاد و متابولیک فعال را اندازه‌گیری می‌کند.

جمع‌آوری نمونه برای تست چگونه است؟

نمونه خون توسط سوزن از ورید در بازو گرفته می‌شود. اگر جمع‌آوری ادرار مورد نیاز باشد، یک نمونه ادرار ۲۴ ساعته یا جمع‌آوری معین شده از مدت کوتاه‌تر به دست می‌آید. گاهی اوقات ممکن است جمع‌آوری تصادفی ادرار مورد استفاده قرار گیرد، اگرچه یک جمع‌آوری معین شده ترجیح داده می‌شود.

آیا آمادگی تست برای تضمین کیفیت نمونه مورد نیاز است؟

شیوه‌های فعلی نیازی به ناشتا بودن ندارند. ممکن است به شما آموزش داده شود تا مصرف داروهای خاصی نظیر لیتیم، دواهای ضد ترشی معده، ادرار آورها، و مکمل‌های ویتامین D در میان دیگر اقدامات، به منظور اطمینان از دقیق‌ترین نتایج تست، را متوقف کنید.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می‌دهد؟

کلسیم نرمال

یک نتیجه کلی نرمال یا کلسیم یونیزه شده همراه با سایر نتایج آزمایشگاهی طبیعی به طور کلی به این معنی است که متابولیسم کلسیم یک فرد طبیعی است و سطوح خون به طور مناسب تنظیم شده‌اند.

کلسیم مجموع بالا (فزونی کلسیم)

دو مورد از شایع‌ترین علل هایپرکلسمی عبارتند از:

 • هیپرپاراتیروئیدیسم افزایش عملکرد غده پاراتیروئید: این عارضه معمولا توسط تومور خوش خیم غده پاراتیروئید ایجاد می‌شود. این نوع هایپرکلسمی معمولا خفیف است و می‌تواند برای چندین سال قبل از اینکه مورد توجه قرار گیرد، وجود داشته باشد.
 • سرطان: سرطان می‌تواند هنگامی که به استخوان‌ها گسترش می‌یابد باعث بروز هیپرکلوسمی در استخوان‌ها شود و باعث آزاد شدن کلسیم از استخوان به خون شود و یا زمانی که یک سرطان هورمون شبیه هورمون پاراتیروئید را تولید می‌کند باعث افزایش سطوح کلسیم می‌شود.

کلسیم مجموع پایین (هیپوکلسمی)

شايعترين علت کلسيم مجموع پایین عبارت است از:

 • سطوح پروتئین خون پایین، به ویژه سطح پایین آلبومین، که می‌تواند ناشی از بیماری کبد یا سوء تغذیه باشد، که هر دو ممکن است ناشی از اعتیاد به نوشیدن الکل و سایر بیماری‌ها باشند. آلبومین پایین همچنین در افرادی که به شدت بیمار هستند، بسیار رایج است. با آلبومین کم، تنها کلسیم محدود کم است. کلسیم یونیزه شده نرمال باقی می‌ماند و متابولیسم کلسیم به طور مناسب تنظیم می‌شود.

سطوح کلسیم موجود در ادرار

سطوح کلسیم موجود در ادرار ممکن است توسط عارضه‌های مشابه و بیماری‌هایی که سطوح قند خون را تحت تاثیر قرار می‌دهند، تحت تاثر قرار گیرد. سطح بالایی از کلسیم در ادرار (هیپرکلسیوری) ممکن است منجر به تشکیل کریستال‌ها یا سنگ در کلیه‌ها شود. حدود ۷۵ درصد از سنگ‌های کلیه حاوی کلسیم هستند.

شمارش کامل سلول‌های خونی


شمارش کامل سلول‌های خونی (CBC)، تستی است که سلولهایی که در خون گردش دارند را ارزیابی می‌کند. خون شامل سه نوع سلول معلق در مایع به نام پلاسما است: سلول‌های سفید خون (WBCs)، سلول‌های قرمز خون (RBCs) و پلاکت‌ها (PLTs). آنها در درجه اول در مغز استخوان تولید شده و رشد می‌کنند و بالغ می‌شوند و در شرایط عادی در صورت نیاز به سمت جریان خون آزاد می‌شوند. یک تست شمارش کامل خون معمولا با استفاده از یک ابزار خودکار انجام می‌شود که پارامترهای مختلف را اندازه‌گیری می‌کند، از جمله شمارش سلول‌هایی که در نمونه خون فرد وجود دارد. نتایج شمارش کامل خون می‌تواند اطلاعاتی نه تنها در مورد تعداد نوع سلول‌ها ارائه دهد بلکه می‌تواند نشانه‌ای از ویژگی‌های فیزیکی برخی از سلول‌ها بدهد. شمارش کامل خون استاندارد شامل موارد زیر است:

 • ارزیابی گلبول‌های سفید: شمارش WBC، ممکن است شامل ناهمسانی WBC باشد، یا ممکن است شاملش نباشد.
 • ارزیابی گلبول‌های قرمز: شمارش RBC، هموگلوبین (Hb)، هماتوکریت (Hct) و شاخص‌های RBC که شامل میانگین حجم گلبولهای سرخ خون (MCV) ، غلظت متوسط هموگلوبین (MCH)، متوسط غلظت هموگلوبین در یک مقدار خاص از سلول‌های قرمزخون (MCHC) و میزان یکنواختی و یا عدم یکنواختی اندازه گلبول‌های سرخ خون (RDW) است. ارزیابی تعداد گلبول‌های قرمز خون ممکن است شامل شمارش رتیکولوسیت باشد یا ممکن است شاملش نباشد.
 • ارزیابی پلاکت‌ها: شمارش پلاکت‌ها ممکن است شامل حجم متوسط پلاکت در تعداد گلبول‌های قرمز خون (MPV) و یا میزان یکنواختی و یا عدم یکنواختی اندازه گلبول‌های سرخ خون (PDW) باشد و یا ممکن است شاملش نباشد.

برای مشاهده تفسیر نتیجه آزمایش CBC اینجا کلیک کنید.

فریتین


فریتین یک آهن است که حاوی پروتئین می‌باشد و نوع اولیه آهن ذخیره شده درون سلول‌ها است. مقدار کمی فریتین که به خون آزاد می‌شود، بازتاب مقدار مجموع آهن ذخیره شده در بدن است. این تست، مقدار فریتین خون را اندازه‌گیری می‌کند. در افراد سالم، حدود ۷۰٪ آهن جذب شده توسط بدن در هموگلوبین گلبول قرمز گنجانیده شده است. بیشتر ۳۰٪ باقیمانده به عنوان فریتین یا به عنوان هوموسیدرین، یک مجموعه از آهن، پروتئین‌ها و سایر مواد ذخیره می‌شود. فریتین و هوموسیدرین در درجه اول در کبد، و همچنین در مغز استخوان، طحال و ماهیچه‌های اسکلت موجود هستند.

آیا آمادگی تست برای تضمین کیفیت نمونه مورد نیاز است؟

ممکن است نیاز به ناشتا بودن ۱۲ ساعته باشد. در این مورد، تنها نوشیدن آب مجاز است. نمونه‌های صبحگاهی ترجیح داده می‌شوند.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می‌دهد؟

سطوح فريتین اغلب در رابطه با سایر آزمایشات آهن مورد بررسی قرار می‌گیرد. خلاصه‌ای از تغییرات در تست‌های آهن در بیماری‌های مختلف وضعیت آهن در جدول زیر نشان داده شده است.

بیماری

آهن

ظرفیت اتصال آهن تام/ ترانسفرین

ظرفیت غیراشباع اتصال به آهن

ترانسفرین

اشباع

فریتین

کمبود آهن

کم

زیاد

زیاد

کم

کم

هموكروماتوز

زیاد

کم

کم

زیاد

زیاد

بیماری مزمن

کم

کم

کم/ نرمال

کم

زیاد/ نرمال

کم خونی همولیتیک

زیاد

کم/ نرمال

کم/ نرمال

زیاد

زیاد

کم خونی سیدروبلاستیک

نرمال/ زیاد

نرمال/ کم

کم نرمال

زیاد

زیاد

مسمومیت با آهن

زیاد

نرمال

کم

زیاد

نرمال

استروژن

استروژن‌ها گروهی از استروئیدها هستند که مسئول توسعه و عملکرد اندام‌های تولید مثل و تشکیل ویژگی‌های جنسی ثانویه در زنان هستند. همراه با هورمون دیگر، پروژسترون، آنها به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می‌کنند، و در رشد سینه‌ها و رحم و کمک به حفظ حاملگی سالم کمک می‌کنند. گرچه هورمون جنسی اصلی برای زنان در نظر گرفته شده است، آنها در مردان یافت می‌شوند و در متابولیسم استخوان و رشد هر دو جنس نقش ایفا می‌کنند. تست‌های استروژن یکی از سه جزء: استرون (E1)، استرادیول (E2)، یا استریول (E3) را در خون یا ادرار اندازه‌گیری می‌کنند. در تولد، اترادیول (E2) و استرون (E1) بالا هستند، اما در عرض چند روز کاهش می‌یابند. سطوح غلظت در دوران کودکی حداقل است.

نتیجه

افزایش سطوح استرادیول (E2) یا استرون (E1) در این موارد دیده می‌شود.

دختران و زنان:

 • بلوغ زودرس (نابهنگام)
 • تومورهای تخمدان یا غده‌های آدرنال

پسران و مردان:

 • سینه‌های بزرگ (ژنیکوماستی)
 • تومورهای بیضه‌ها (سرطان بیضه) یا غدد آدرنال
 • بلوغ به تاخیر افتاده

تستوسترون


تست تستوسترون، سطح خون هورمون تستسترون جنسی مرد را اندازه‌گیری می‌کند. تستوسترون که نقش مهمی در رشد جنسی دارد، به طور عمده توسط بیضه‌ها در پسران و در مقادیر بسیار کمتر توسط تخمدانها در دختران تولید می‌شود. تستوسترون همچنین توسط غدد آدرنال هم در دختران و هم پسران تولید می‌شود.

نتیجه

در پسران جوان، سطوح تستوسترون معمولا کم است. با نزدیک شدن بلوغ، معمولا بین ۱۰ تا ۱۴ سالگی، غده هیپوفیز (غده اندازه‌ی نخود در نزدیکی مرکز مغز) دو هورمون (هورمون لوتئینه کننده، یا LH و هورمون محرکه فولیکولی یا FSH) را ترشح می‌کند که با هم برای تحریک بیضه‌ها برای ساخت تستوسترون کار می‌کند. افزایش تولید تستسترون چیزی است که باعث ایجاد صداهای کلفت‌تر، عضلات بزرگ‌تر و موی بدن و صورت در پسران می‌شود. این همچنین به بیضه‌ها در تولید اسپرم کمک می‌کند و در سرعت بخشیدن به رشد قد پسران در دوران بلوغ نقش ایفا می‌کند. تستوسترون برای سلامت استخوان نیز مهم است.

سطح پی اچ


پزشکان برای اطفال به منظور اطمینان از اینکه کلیه‌ها و سایر اندام‌های دیگر آنگونه که باید و شاید کار می‌کنند یا زمانی که فکر می‌کنند یک کودک ممکن است یک عفونت در کلیه‌ها، مثانه یا سایر قسمت‌های دستگاه ادراری داشته باشد، آزمایش ادرار را توصیه می‌کنند. کلیه‌ها ادرار تولید می‌کنند، زیرا آنها از ضایعات جریان خون را فیلتر می‌کنند، در حالی که مواد موجود در خون را که بدن نیاز دارد مانند پروتئین و گلوکز باقی می‌گذارند. بنابراین وقتی که ادرار حاوی گلوکز، پروتئین خیلی زیاد و یا سایر بی‌قاعدگی‌ها باشد، می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل سلامتی باشد.

نتایج غیرعادی نشان دهنده چه هستند؟

پی اچ ادرار بالا ممکن است به علت موارد زیر باشد:

 • کلیه‌هایی که اسیدها را به درستی حذف نمی‌کنند (اسیدوز لوله‌ای کلیوی، که رنال توبولار اسیدوز نیز نامیده می‌شود).
 • نارسایی کلیه
 • تلمبه زدن شکم (عمل مکیدن شکمی)
 • عفونت مجاری ادراری
 • استفراغ

پی اچ ادرار پایین ممکن است به علت موارد زیر باشد:

 • کتواسیدوز دیابتی
 • اسهال
 • اسید خیلی زیاد در مایعات بدن (متابولیک اسیدوز)، مانند اسیدوز متابولیک
 • گرسنگی