آزمایش کشت خلط برای تشخیص عفونت باکتریایی و یا قارچی گلو و ریه

آزمایش-کشت-خلط

خلط مایع یا موکوس غلیظی است که از طریق قسمت‌های پایینی دستگاه تنفسی (برونش و ریه‌ها) از طریق سرفه خارج می‌شود و بزاق یا تف نیست. در طی روند جمع آوری نمونه باید مراقبت‌های لازم رعایت شود تا اطمینان حاصل گردد که نمونه از مجاری تحتانی دستگاه تنفسی و نه از دستگاه تنفسی فوقانی باشد. کشت باکتریایی خلط، حضور باکتری‌های بیماریزا را در افرادی که مشکوک به ابتلا به پنومونی باکتریایی یا سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی تحتانی هستند شناسایی می‌کند. باکتری‌ها در نمونه شناسایی می‌شوند و آزمایش حساسیت جهت شروع درمان آنتی بیوتیک انجام می‌شود.

برای تشخیص عفونت‌های باکتریایی دستگاه تنفسی تحتانی مانند پنومونی باکتریایی یا برونشیت، از تست کشت باکتریایی خلط استفاده می‌شود. این تست معمولاً با رنگ آمیزی گرم برای شناسایی باکتری‌هایی که باعث بروز عفونت فردی می‌شوند، استفاده می‌گردد. اگر نتایج تست مثبت یا غیر طبیعی باشد، آزمایشگاه شواهدی از حضور باکتری‌ها یا قارچ‌ها را در نمونه پیدا کرده است. همچنین پزشک شما از نتایج آنالیز برای انتخاب نوع درمان استفاده خواهد کرد.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی زمرد با استفاده از امکانات مدرن خود تست کشت خلط را به بیماران ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت جهت انجام آزمایش کشت خلط می‌توانید با شماره‌های 02126702134 و 02126711751 و 02126711749 تماس بگیرید.

چه مواردی در آزمایش کشت خلط بررسی می‌شود؟


گاهی اوقات یک عفونت تنفسی بوسیله پاتوژنی ایجاد می‌شود که نمی‌توان آن را با یک کشت معمول باکتری شناسایی کرد. آزمایش‌های دیگری مانند کشت و اسمیر ای اف بی، کشت قارچی و یا کشت ویروسی ممکن است علاوه بر کشت باکتری یا به جای یک کشت معمولی، توسط پزشک درخواست شود. به طور معمول، اولین گام در تجزیه و تحلیل معمول یک نمونه خلط، رنگ آمیزی گرم برای شناسایی نوع کلی باکتری است که ممکن است وجود داشته باشد. سپس نمونه بر روی یا درون محیط حاوی مواد مغذی مناسب قرار می‌گیرد و انکوباسیون می‌شود. محیط رشد باکتری‌هایی را که در حال حاضر وجود دارند را افزایش می‌دهد که به دنبال آن امکان آزمایش و شناسایی بیشتر را فراهم می‌کند. خلط استریل نیست این بدان معنی است که وقتی یک فرد عفونت تنفسی باکتریایی دارد، معمولاً باکتری‌های بی ضرر که به طور طبیعی در دهان، گلو و غیره (فلور طبیعی) وجود دارند به همراه باکتری‌های بیماریزا در نمونه حضور خواهند داشت. یک کارشناس آزمایشگاه آموزش دیده فلور طبیعی را از باکتری‌های بیماریزا تشخیص می‌دهد و انواع مختلف باکتری‌های موجود در آن را شناسایی می‌کند. شناسایی یک فرآیند گام به گام است که ممکن است شامل چندین آزمایش بیوشیمیایی، ایمونولوژیک و یا آزمایشات مولکولی و مشاهدات ویژگی‌های رشد ارگانیسم باشد. آزمایش‌های حساسیت به آنتی بیوتیک اغلب برای هدایت درمان و تعیین اینکه آیا باکتری‌های موجود احتمال دارد به آنتی بیوتیک‌های خاصی پاسخ دهند، مورد نیاز است. کشت خلط، رنگ آمیزی گرم و تست حساسیت همه در یک گزارش خلاصه می‌شوند که به پزشک اطلاع می‌دهد که کدام پاتوژن (ها) وجود دارند و چه نوع درمان آنتی بیوتیکی احتمالاً مانع رشد آن‌ها می‌شود.

تست خلط چگونه انجام می‌شود؟


گاهی اوقات عفونت‌های دستگاه تنفسی تحتانی بوسیله پاتوژن هایی ایجاد می‌شود که نمی‌توانند با تست معمول کشت خلط شناخته شوند. زیرا پاتوژن‌ها نیاز به مواد مغذی بسیار خاص دارند تا بتوانند در محیط کشت رشد کنند یا اینکه به آرامی رشد می‌کنند. هنگامی که موارد مشکوک وجود دارند، آزمایش‌های تخصصی ممکن است علاوه بر یا به جای یک کشت معمول برای کمک به شناسایی علت عفونت انجام شود. این آزمایش‌های اضافی شامل، کشت و اسمیر ای اف بی برای شناسایی بیماری سل و عفونت‌های مایکوباکتریایی به غیر از سی، کشت قارچی و یا کشت لژیونلا می‌باشند. کشت باکتریایی خلط ممکن است به تنهایی همراه با یک شمارش کامل خون (CBC) جهت ارزیابی نوع و تعداد گلبول‌های سفید خون به عنوان نشانه‌ای از عفونت و یا همراه با یک کشت خون برای آزمون سپتی سمی باشد. خلط استریل نیست، بنابراین وقتی فرد مبتلا به عفونت باشد، معمولاً هم فلور طبیعی و هم باکتری‌های بیماریزا وجود دارند. اگر باکتری‌های بیماریزا در طول تست کشت خلط شناسایی می‌شوند، معمولاً آزمایش حساسیت ضد میکروبی انجام می‌شود تا آنتی بیوتیک های مناسب تجویز شوند.

چه زمانی کشت خلط درخواست می‌شود؟


انجام تست کشت خلط باکتریایی در زمانی که یک متخصص سلامت مظنون است که فرد مبتلا به عفونت باکتریایی ریه‌ها و مجاری هوایی مانند پنومونی باکتریایی است، درخواست داده می‌شود. این حالت ممکن است به صورت تغییر در ریه‌ها که در اشعه ایکس قفسه سینه دیده می‌شود، بروز نماید. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • سرفه کردن
 • تب، لرز
 • دردهای عضلانی
 • خستگی
 • مشکل تنفس
 • درد قفسه سینه
 • گیجی

گاهی اوقات ممکن است پس از درمان عفونت، انجام تست کشت خلط ریه به منظور کنترل اثربخشی آن، توصیه شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می‌دهد؟


اگر باکتری‌های بیماریزا در فرد مبتلا به علائم و نشانه‌های عفونت دستگاه تنفسی تحتانی تشخیص داده شوند، احتمال دارد که علائم فرد به علت ابتلا به عفونت باکتریایی باشد. شایع‌ترین علت پنومونی باکتریایی در بزرگسالان در ایالات متحده استرپتوکوک پنومونیه (پنوموکوک) است. سایر باکتری‌های رایج عامل این بیماری عبارتند از:

 • استافیلوکوک اورئوس (استاف)
 • هموفیلوس آنفولانزا
 • موراکسلا کاتارالیس
 • استرپتوکوک پیوژنز

اگر باکتری‌های بیماریزا با یک کشت شناسایی نمی‌شوند، ممکن است علائم فرد به علت عفونت ویروسی باشد یا اینکه پاتوژن به مقدار کافی موجود در نمونه خلط جمع آوری نشده باشد. همچنین ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که میکروارگانیسم عامل بیماری با یک تست کشت معمولی باکتری قابل شناسایی نیست. نمونه‌هایی از مواردی که ارگانیسم‌ها با کشت معمول خلط شناسایی نمی‌شوند عبارتند از:

 • مایکوپلاسما پنومونیه و کلامیدیا پنومونی، رایج در بزرگسالان جوان
 • گونه‌های لژیونلا
 • پنوموکیسنیس جیرووسی، یک قارچ است که می‌تواند در افرادی که پیوند عضو داشته‌اند یا مبتلا به اچ آی وی یا ایدز هستند، یافت شود.
 • قارچ‌های دیگر
 • ویروس‌ها
 • به ندرت، یک عفونت انگلی نیز ممکن است علائم عفونت دستگاه تنفسی تحتانی را ایجاد کند.

چگونه نمونه برای آزمایش جمع آوری می‌شود؟


نمونه‌های خلط ممکن است از طریق سرفه یا القاء جمع آوری شوند. نمونه‌هایی که سرفه می‌شوند در یک فنجان استریل که توسط آزمایشگاه به فرد داده می‌شود، جمع آوری می‌شوند. سرفه باید به صورت عمیق باشد، و فرد باید مطلع شود که خلط ریه یا مخاط از ریه‌ها برای انجام تست مورد نیاز است نه بزاق. اگر کسی نقادر به تولید نمونه خلط نبود، اغلب می‌تواند با استفاده از دستورالعمل‌های زیر و استنشاق محلول ساین استریل یا آئروسل گلیسیرین به مدت چند دقیقه خلط ریه را خارج کند. استنشاق بخار و یا دوش آب گرم نیز می‌تواند در خارج کردن خلط مفید باشد. گاهی اوقات القاء خلط ممکن است توسط تکنسین درمانگر تنفسی انجام شود. تمام نمونه‌های جمع آوری شده باید به سرعت به آزمایشگاه منتقل شوند تا در حالی که تازه هستند آزمایش گردند. قبل از اینکه نمونه‌ها پردازش شوند، نمونه‌های خلط باید توسط آزمایشگاه ارزیابی و پذیرفته شوند. نتایج مفید حاصل از کشت خلط گلو به شدت بر روی نمونه گیری مناسب تکیه دارد. اگر بررسی رنگ آمیزی گرم از نمونه نشان می‌دهد که حاوی تعداد قابل توجهی از سلول‌های طبیعی است که در دهان (سلول‌های اپیتلیال اسکواموس) وجود دارند، نمونه به طور کلی برای کشت مناسب نیست و ممکن است لازم باشد مجدداً جمع آوری نمونه انجام شود. اگر نمونه حاوی میزان زیادی گلبول‌های سفید خون باشد که نشان دهنده پاسخ بدن به عفونت است و بنابراین به عنوان یک نمونه مناسب برای کشت شناخته می‌شود.

آیا آمادگی پیش از انجام تست برای تضمین کیفیت نمونه مورد نیاز است؟


ممکن است به شما توصیه شود که دندان‌های خود را مسواک بزنید و قبل از جمع آوری نمونه نیز با آب دهان خود را بشویید. همچنین ممکن است دستورالعملی برای جلوگیری از مصرف مواد غذایی حداقل ۱ تا ۲ ساعت قبل از جمع آوری نمونه، که معمولاً در اول صبح انجام می‌شود، به شما ارائه شود.

 مزایای آزمون تست کشت خلط چیست؟


جمع آوری نمونه از خلط غیر تهاجمی است، به این معنی که نیاز به وارد شدن به بدن شما نیست و زمان کمی نیاز دارد. این کشت می‌تواند اطلاعات با ارزشی را به پزشک شما بدهد تا علت عفونت تنفسی را تعیین نماید. این روند می‌تواند به آنها کمک کند که یک برنامه درمانی مناسب را تعیین کنند. پزشک شما همچنین می‌تواند از این آزمون برای تشخیص این که نحوه درمان عفونت تنفسی مناسب و کارآمد است، استفاده نماید. برای برخی افراد یک عفونت تنفسی باکتریایی می‌تواند عواقب جدی ایجاد کند. اگر شما سالمند هستید یا سیستم ایمنی ضعیف، آسیب ریه، یا مشکل ریوی، مانند بیماری مزمن انسدادی ریه و فیبروز کیستیک دارید، تشخیص و درمان زودرس مهم است.

خطرات آزمون چیست؟


جمع آوری نمونهٔ خلط با سرفه روشی ایمن است. اگر عفونت تنفسی دارید، سرفه مورد نیاز برای تولید نمونه ممکن است کمی باعث ناراحتی شود.

چه کسانی بیشتر در معرض عفونت ریوی هستند؟


افرادی که ریه‌های آن‌ها از طریق بیماری، قرار گرفتن در معرض سموم و یا قرار گرفتن در معرض عوامل محرک یا از عفونت‌های قبلی آسیب دیده‌اند، خطر ابتلا به عفونت‌های مکرر در آن‌ها افزایش می‌یابد. همراه با عفونت‌های تنفسی باکتری، خلط ممکن است یک قوام ضخیم (ویسکوز) داشته باشد، به نظر برسد که تغییر رنگ دارد (زرد، سبز، خاکستری یا (به ندرت) آجری یا خونین) و ممکن است بوی ناخوشایندی داشته باشد.

آیا می‌توان از پنومونی باکتریایی جلوگیری کرد؟


یکنوع واکسن پنوموکوک وجود دارد که به محافظت در برابر عفونت‌های تهاجمی استرپتوکوک پنومونیه (پنوموکوک) کمک می‌کند. این باکتری شایع‌ترین علت بروز پنومونی باکتریایی در بزرگسالان است. همچنین واکسن پنوموکوک متفاوتی برای کودکان جوان وجود دارد که آنها را در برابر عفونت‌های جدی این باکتری‌ها محافظت می‌کند و برای نوزادان نیز واکسن برای محافظت در برابر عفونت‌های جدی که توسط هموفیلوس آنفولانزا نوع ب ایجاد می‌گردد، وجود دارد.