آزمایش HER2/neu بر روی بیوپسی توده سرطان سینه در پاتولوژی

آزمایش-HER2-neu

HER2/neuمخفف گیرنده فاکتور رشد انسانی اپیدرمال ۲ است و یک نوع ژن است که در سلول­‌های سالم مشاهده می­‌شود. اما افراد به مبتلا به سرطان سینه تومورهایی دارند که حاوی تعداد بسیار زیادی از این ژن و پروتئینی است که توسط این ژن تولید می­‌شود. در این مقوله، تومورهای سینه تحت عنوان تومورهایی که HER2/neu در آنها مثبت است شناخته می­‌شوند که می‌­توانند تهاجمی‌تر عمل کنند و در مقایسه با تومورهایی که HER2/neu که روی بافت سینه انجام می­‌شود، مثبت یا منفی بودن سرطان را به لحاظ HER2/neu مورد بررسی قرار می‌­دهید.

سپس از آنکه سرطان سینه در بیمار تشخیص داده شد، از آزمایش HER2/neu بافت سینه برای تشخیص مثبت یا منفی بودن تومور به لحاظ HER2/neu انجام می­‌شود و بیمار می­‌تواند از درمان با تراتستوزوماب (هرسپتین) بهره بگیرد، این دارو برای هدف قرار دادن HER2 تولید شده است.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی زمرد با استفاده از امکانات مدرن خود آزمایش HER2/neu برای مبتلایان به سرطان سینه را  ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت جهت انجام آزمایش HER2/neu پس از بیوپسی می‌توانید با شماره‌های 02126702134 و 02126711751 و 02126711749 تماس بگیرید.

وظیفه رمزهای ژنی HER2/neu در سلول­‌های سالم چیست؟


رمزهای ژنی HER2/neu در سلول‌­های سالم به بهبود سلامت سلول کمک می‌­کنند اما هنگامی که تکثیر یک ژن منجر به ایجاد تعداد بسیار زیادی از یک سلول شود، گیرنده فاکتور رشد انسانی اپی درمان ۲ مقدار زیادی پروتئین HER2 تولید می‌­کند. هنگامی که این امر رخ دهد HER2/neu به آنکوژن تبدیل می­‌شود، این فرایند به این معنا است که تعداد آن به طرز غیر قابل کنترلی افزایش می­‌یابد و به توده­‌های سرطانی می­‌انجامد. این فرایند فقط از هر ۵ مورد در یک مورد از انواع سرطان سینه رخ می­‌دهد، اما احتمال بروز آن در سایر انواع سرطان مانند سرطان تخمدان و سرطان مثانه وجود دارد. تومورهایی که دارای این ویژگی هستند به صورت تهاجمی تر رشد می­‌کنند و نسبت به برخی از شیمی درمانی‌­های استاندارد و روش‌­های درمانی غیر هورمونی مقاوم هستند بیمارانی که نتیجه قسمت HER2/neu سرطان سینه آنها مثبت است پیش بینی عوارض بیماری در آنها ضعیف‌تر است، اما این ویژگی تومورها باعث می­‌شود از روشی که هدف درمانی نام دارد برای درمان سرطان­‌هایی که HER2/neu آنها مثبت است استفاده کرد.

روش­‌های انجام تست


برای تعیین مثبت بودن تومور برای HER2/neu، بیوپسی تهیه می­‌شود و نمونه تومور تحت آزمایش قرار می‌گیرد. دو روش برای بررسی وضعیت HER2/neu وجود دارد که عبارتند از:

  • ایمونوهسیتوشیمی ( IHC ) که سطح پروتئین فاکتور رشد انسانی اپیدرمال ۲ را اندازه گیری می­‌کند.
  • فلوئوروسنس هم تیرگی در محل ( FISH ) در سطح ژنتیکی به بررسی تعداد نسخه­‌های ایجاد شده از ژن می­‌پردازد که تحت عنوان آنکوژن شناخته می­‌شوند.

طبق اظهارات انجمن پزشکان آنکولوژیست آمریکا، روش‌­های IHC و FISH از روش­‌های قابل قبول در این حوزه به شمار می‌­آیند. بنابراین هیچ گونه ترجیحی در خصوص انتخاب یک روش نسبت به دیگری وجود ندارد. اما در مواردی که نتیجه یکی از تست­‌ها منفی یا نا مشخص باشد، باید از تست دیگر نیز استفاده کرد.

از تست سرم و پوسته پروتئین فاکتور رشد انسانی اپی درمال ۲ برای بررسی سطح پروتئین HER2 در خون در خصوص سرطان سینه، استفاده می‌­شود. سطح سرم ارتباط دقیقی با مقدار HER2/neu مثبت ندارد. از این تست به منظور اهداف غربالگری استفاده نمی­‌شود و جایگزینی برای تست بافت سرطان محسوب نخواهد شد، اما می­‌توان از آن برای ارزیابی وضعیت بیمار و بررسی تاثیرگذاری درمان استفاده کرد. پس از آنکه متاستاز دهنده بودن سرطان سینه مشخص شد، تست خون انجام می­‌شود و در صورتی که سطح اولیه HER2/neu بیشتر از ۱۵ng / mL باشد، از این تست برای بررسی درمان استفاده می­‌شود. در مواردی که فاکتور رشد اپی درمال ۲ خون بالا برود یا افت کند و سپس افزایش یابد می­‌تواند نشان دهنده سودمند نبودن درمان باشد.

چگونه فرایند نمونه گیری انجام می­‌شود؟

نمونه بافت سرطانی سینه توسط نمونه برداری سوزنی ظریف، بیوپسی به کمک جراحی، یا بیوپسی سوزنی تهیه می­‌شود. برای تست فاکتور رشد انسانی اپی درمال۲ خون، نمونه خون از سیاهرگ بازو جمع آوری می­شود.

آیا برای اطمینان از کیفیت نمونه، آمادگی خاصی لازم است؟

این تست نیاز به هیچ گونه آمادگی خاصی ندارد.

این تست چه موقع انجام می­‌شود؟


تست بافت HER2/neu در کنار تست گیرنده استروژن و پروژسترون و به عنوان بخشی از درمان اولیه سرطان تهاجمی سینه انجام می­‌شود. این تست زمانی انجام می­شود که سرطان سینه به سایر نقاط بدن انتشار یابد (متاستاز دهد) یا در مواردی که بیمار با موفقیت درمان شده است اما سرطان سینه مجددا عود کرده است. گاهی انجام تست سرم HER2 پس از تشخیص سطح آن انجام می‌شود و در صورتی که سطح آن افزایش یافته باشد، پزشک برای بررسی فرایند درمان سرطان به صورت دوره­ای به ارزیابی سرم HER2 می­‌پردازد. در برخی موارد که بافت تومور به اندازه کافی برای انجام تست بافت موجود نیست، از این تست برای بررسی سطح پروتئین گیرنده فاکتور رشد اپی درمال۲ استفاده می­‌شود.

نتایج آزمایش به چه معنا است؟


تست بافت سینه

مثبت بودن آزمایش HER2/neu در بافت سینه به این معنا است که بیمار به احتمال زیاد تومور دارد و تومور دارای حالت تهاجمی است، که پاسخ مناسبی به درمان هورمونی نمی­‌دهد و نسبت به روش شیمی درمانی استاندارد مقاوم است. در این حالت پزشک درمان تراتستوزماب (هرسپتین) را برای بیمار در نظر می‌گیرد. در مواردی که آزمایش HER2 که به روش IHC یا FISH انجام شده است، منفی یا نامشخص باشد، از روش دیگری استفاده می‌شود. در صورتی که نتیجه تست دوم مثبت باشد، می‌­توان از روش هرسپتین برای درمان بیمار استفاده کرد. در مواردی که نتیجه هر دو تست منفی باشد، درمان با هرسپتین پیشنهاد نمی­شود. بیمار باید از عوارض غیر ضروری درمان که فاقد تاثیرگذاری نسبت هستند، اجتناب کند. گاهی اوقات نتایج تست، جامع نیستند. در این حالت نمونه برداری مجدد ضروری خواهد بود.

تست خون

  • کاهش سطح سرم HER2 نشان دهنده پاسخ به درمان است.
  • در صورتی که سطح سرم ثابت باشد یا افزایش یابد نشان دهنده عدم کارایی درمان می­‌باشد. افت و سپس افزایش سطح آن نشانه عود مجدد سرطان سینه است. برخی از تحقیقات نشان داده­‌اند که بین مثبت بودن HER2/neu در تومور اولیه و تومورهایی که به سایر قسمت‌­های بدن متاستاز داده­‌اند، تفاوت‌­هایی وجود دارد. در صورتی که بیمار دچار سرطان متاستاز دهنده باشد و HER2/neuا و هنگام تست تومور اولیه منفی باشد اما سطح سرم HER2 بالاتر از ۱۵ ng / mL باشد، انجام تست­‌های بیشتر ضروری خواهد بود.

آیا نکات دیگری وجود دارد که باید بیمار از آن اطلاع بیابد؟


معمولا تومورهایی که پروتئین گیرنده فاکتور رشد اپی درمال آنها مثبت است به روش هرپستین درمان می­‌شوند. هرپستین به مولکول­‌های پروتئینی اضافی متصل می­‌شود و از رشد سرطان جلوگیری می­‌کند. استفاده از این روش درمانی باعث افزایش کاربرد تست گیرنده فاکتور رشد اپی درمال ۲ شده است. ممکن است از این روش به تنهایی یا در کنار داروهای شیمی درمانی استفاده شود؛ اما در حال حاضر از این روش برای درمان افراد مبتلا به آنکلوژن HER2/neu و تولید بیش از حد پروتئین استفاده می­شود. در صورتی که هرپستین در درمان سرطان کارایی چندانی نداشته باشد از داروهای دیگری نیز در کنار این روش استفاده خواهد شد. با ای حال هنوز تحقیقات در خصوص تاثیرگذاری این روش­‌های درمانی جدید ادامه دارد. تحقیقاتی که اجزا انجام شده است نشان داده است افرادی که سرطان سینه دارند و HER2/neu آنها مثبت نیست می­‌توانند از این روش بهره بگیرند. ژن گیرنده فاکتور رشد اپی درمال ۲ دستخوش تغییر می‌­شود و سایر انواع سرطان­‌ها از قبیل سرطان تخمدان و مثانه باعث افزایش سطح پروتئین آن می­‌شوند.

پزشک به غیر از تست HER2/neu از چه تست­‌های دیگری برای بررسی بافت سرطانی سینه استفاده می‌­کند؟


به احتمال زیاد پزشک در مراحل اولیه درمان سرطان تهاجمی سینه انجام تست بافت را به لحاظ وضعیت گیرنده هورمون استروژن و پروژسترون (PR و ER) را درخواست می­‌کند. در صورتی که وضعیت گیرنده استروژن و پروژسترون و آزمایش HER2/neu مثبت باشد، ممکن است بیمار پاسخ مناسبی به هورمون درمانی ندهد. به این ترتیب پزشک درخواست تست توصیف ژن سرطان سینه را می‌­دهد تا بتواند اطلاعات بیشتری را در ارتباط با خصوصیات سرطان به دست آورید.