اهمیت ویتامین B12 (ب ۱۲): در بالا بردن سطح انرژی، سلامت قلب و حافظه

گمان می‌رود کمبود ویتامین B12 یکی از کمبودهای مهم مواد مغذی در جهان باشد. ویتامین B12 برای خلق و خوی شما، سطح انرژی، حافظه، قلب، پوست، مو، هضم و موارد بیشتر، مفید است. ویتامین B12 همچنین ویتامین ضروری برای درمان خستگی آدرنال، توابع متابولیکی چندگانه، از جمله تولید آنزیم، ترکیب DNA و تعادل هورمونی و حفظ سیستم‌های عصبی و قلبی عروقی سالم است.

به علت نقش‌های گسترده آن در بدن، کمبود ویتامین B12 در بسیاری از علائم مختلف منفی دیده می‌شود که بسیاری از آنها بسیار قابل توجه هستند مانند خستگی مزمن بالقوه، اختلالات خلقی مانند افسردگی و استرس مزمن و احساس خستگی. تشخیص کمبود ویتامین B12 ممکن است دشوار باشد، به خصوص با توجه به اینکه علائم کمبود ویتامین B12 بسیار رایج هستند، مانند احساس خستگی یا عدم تمرکز. تشخیص کمبود ویتامین B12 معمولا بر اساس اندازه گیری سطوح سرم ویتامین B12 در خون است. آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی زمرد با استفاده از امکانات مدرن خود آزمایش خون اندازه‌گیری سطح ویتامین B12 برای تشخیص کمبود ویتامین B12 را به بیماران ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت جهت انجام آزمایش ب ۱۲ می‌توانید با شماره‌های 02126702134 و 02126711751 و 02126711749 تماس بگیرید.


علائم کمبود ویتامین B12


علائم کمبود ویتامین B12 می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 •  احساس خستگی یا کوفتگی مزمن به طور مداوم
 •  درد و ضعف عضلات
 •  درد مفصل
 •  دشواری تنفس و یا تنگی نفس
 •  احساس سرگیجه
 •  حافظه‌ی ضعیف
 •  ناتوانی در خوب تمرکز کردن
 •  تغییرات خلق و خو، افزایش افسردگی و اضطراب
 •  داشتن مشکلات قلبی غیرطبیعی، مانند تپش
 •  سلامت دندانی ضعیف، از جمله خونریزی لثه و زخم‌های دهان
 •  مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، اسهال یا گرفتگی عضلات
 •  اشتهای ضعیف
 •  کمبود جدی‌تر همچنین می‌تواند منجر به یک نوع کم خونی که کم خونی خطرناک نامیده می‌شود شود، که یک عارضه جدی است که می‌تواند باعث از دست رفتن حافظه، گیجی و حتی دیوانگی دراز مدت شود.

از آنجایی که غذاهای حیوانی معمولا بهترین منابع ویتامین B12 هستند، کسانی که رژیم غذایی گیاهی را دنبال می‌کنند و هیچ محصول حیوانی را نمی‌خورند نیز به احتمال زیاد دچار کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند. بنابراین هم به افراد مسن و هم افرادی که گیاه خوار هستند توصیه می‌شود که مکمل روزانه ویتامین ب ۱۲ مصرف کنند.

بزرگسالان بیش از ۵۰ سال نیز در معرض خطر هستند


با بالا رفتن سن، معده کمتر اسید تولید می‌کند و اسید معده کلیدی برای جذب ویتامین B12 می‌باشد. حدود یک نفر از هر ۳۱ بزرگسال بالای ۵۰ سال دارای کمبود ویتامین ب ۱۲ است، افراد سالمند نیز اغلب اشتها و مصرف غذای کمتری دارند و ممکن است داروهایی (مانند داروهایی برای سوزش معده) مصرف کنند که بیشتر باعث کاهش سطح اسید معده می‌شوند. در واقع برخی از بزرگترها عملا توانایی جذب ویتامین B12 را از غذا کلا از دست می‌دهند و باید از طریق مکمل‌ها آن را دریافت کنند و یا در صورتی که کمبود شدید است تزریق انجام می‌شود.

مقدار روزانه ویتامین B12 توصیه شده


مصرف روزانه‌ی توصیه شده ویتامین B12 در رژیم غذایی (RDA):

 •  نوزادان ۰ تا ۶ ماه: ۰٫۴ میکروگرم
 •  نوزادان ۷ تا ۱۲ ماه: ۰٫۵ میکروگرم
 •  کودکان نوپا ۱ تا ۳ سال: ۰٫۹ میکروگرم
 •  کودکان ۴ تا ۸ سال: ۱٫۲ میکروگرم
 •  کودکان ۹ تا ۱۳ سال: ۱٫۸ میکروگرم
 •  مردان و زنان بزرگسال بالای ۱۴ سال: ۲٫۴ میکروگرم
 •  زنان باردار: ۲٫۶ میکروگرم
 •  زنانی که شیرده هستند: ۲٫۸ میکروگرم

در مقایسه با سایر ویتامین‌ها، به مقدار زیادی ویتامین ب ۱۲ نیاز ندارید، اما شما باید هر روز مصرف خود را دوباره پر کنید. ویتامین‌های B حلال در آب هستند و تا حدودی به راحتی از بدن خارج می‌شوند، بنابراین برای حفظ سطوح مقدار توصیه شده در جریان خون ما و جلوگیری از کمبود ویتامین B12، ما باید غذاهای منبع ویتامین‌های B را بخوریم. ویتامین B12 را می‌توان به صورت قرص، قطره‌هایی که زیر زبان قرار می‌گیرند یا به صورت اسپری دهانی استفاده کرد. گاهی اوقات افراد بزرگتر با قطره‌ها و فرم‌های اسپری دهانی ویتامین B12 بهتر عمل می‌کنند زیرا دچار مشکل جذب ویتامین در معده هستند. از آنجا که ویتامین B12 یک ویتامین حلال در آب است، بدن توانایی خارج کردن (از طریق ادرار ما) هر مقدار بیش از حدی که لازم نیست، را دارد. در نتیجه، ویتامین B12 به عنوان یک ویتامین ایمن و غیر سمی در نظر گرفته می‌شود، هرچند همیشه بهتر است که مقدار توصیه شده را دریافت کنید و دوزهای زیاد هر مکمل را بدون اینکه ابتدا با پزشک مشاوره کنید، مصرف نکنید.

مزایای ویتامین B12


به حفظ سطوح انرژی کمک می‌کند

ویتامین ب ۱۲ برای متابولیسم شما مفید است، زیرا برای تبدیل کربوهیدرات‌ها به گلوکز قابل استفاده در بدن لازم است. گلوکز از غذاهای دارای کربوهیدرات به عنوان یک نوع انرژی استفاده می‌شود، به همین دلیل است که افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 اغلب احساس خستگی می‌کنند.

از از دست دادن حافظه جلوگیری می‌کند و خطر بیماری نوروژنیک را کاهش می‌دهد

کمبود ویتامین B12 ممکن است موجب اختلالات عصبی و روانپزشکی شود. به دلیل نقش آن در سلامت عصبی ویتامین B12 برای عملکرد شناختی مفید است و برای کاهش خطر بیماری‌های نورودنژنتیک، از جمله بیماری آلزایمر و دیوانگی، استفاده می‌شود.

خلق و خو را بهبود می‌بخشد و به سیستم عصبی کمک می‌کند تا به درستی عمل کند

یکی از مزایای ویتامین‌های B12 که بسیار روی آن تحقیق شده است توانایی آن در کمک به تنظیم سلامت سیستم عصبی، از جمله کاهش اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب می‌باشد. ویتامین ب ۱۲ همراه با فولات، به عنوان تعیین کننده اصلی متابولیسم یک کربنی مورد نیاز است که ترکیبی را به نام SAM تولید می‌کند.

نقش مهمی در حفظ سلامت قلب دارد

ویتامین B12 از راه‌های مختلفی به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند که البته مهم است به این واقعیت توجه داشته باشید که بیماری قلبی در حال حاضر یکی از علل مرگ در سراسر جهان است. ویتامین ب ۱۲ به کاهش سطوح هوموسیستئین کمک می‌کند که در حال حاضر یکی از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی در نظر گرفته می‌شود.

برای پوست و مو مورد نیاز است

ویتامین B12 برای پوست، مو و ناخن‌های سالم ضروری است، زیرا نقش مهمی در فرآوری سلولی دارد. ویتامین ب ۱۲ با کاهش قرمزی، خشکی، التهاب و عیوب آکنه به سلامت پوست کمک می‌کند و می‌تواند به پوست برای پسوریازیس و اگزما اعمال شود.

به هضم کمک می‌کند

با توجه به نقش آن در کمک به تولید آنزیم‌های گوارشی، ویتامین B12 برای حمایت از متابولیسم سالم و تجزیه مواد غذایی داخل معده ضروری است.

برای بارداری سالم مورد نیاز است

ویتامین B12 برای ایجاد اسید نوکلئیک یا DNA، مواد ژنتیکی اساسی است که برای ساخت کل بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، مورد نیاز است.

به تولید سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند و از کم خونی جلوگیری می‌کند

ویتامین ب ۱۲ برای کمک به تولید یک سطح سالم گلبول‌های قرمز مورد نیاز است. این ویتامین کمک می‌کند تا از یک نوع کم خونی به نام کم خونی مگالوبلاستیک که موجب علائم خستگی و ضعف مزمن می‌شود، جلوگیری شود.

بهترین منابع ویتامین B12


۲ مرحله برای بدن به منظور جذب ویتامین B12 از غذاها و تجربه مزایای ویتامین B12 که در موارد فوق ذکر شده، وجود دارد. در اینجا فقط بعضی از مواد غذایی ویتامین B12 وجود دارند که شما می‌توانید به طور منظم مصرف کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی از این ویتامین ضروری در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید.

جگر گاو

مزیت بالای خوردن جگر، محتوای ویتامین ب ۱۲ بسیار بالای آن است. همه چیزی که نیاز است یک اونس از جگر گاو است که بتواند بیشترین نیاز روزانه افراد را برای B12 برایشان تامین کند.

ماهی ساردین

ماهی‌های ساردین غنی از ویتامین ب ۱۲ و همچنین دارای موارد دیگری که برای سلامتی انسان حیاتی است نیز هستد که عبارتند از: اسیدهای چرب امگا ۳٫ تحقیقات نشان داده است که امگا ۳ موجود در مواد غذایی ساردین می‌تواند انواع مزایای سلامتی عمده، از جمله تقویت سلامت قلب، کاهش التهاب و کمک به آسم را به همراه داشته باشد.

گوشت بره

قطعا گوشت بره دارای محتوای تغذیه‌ای موثری است. این یکی از مواد غذایی مهم حاوی ویتامین B12 است و همچنین بسیار غنی از پروتئین، آهن، سلنیوم و روی است. سلنیوم و روی دو ماده مغزی مهم برای تقویت ایمنی بدن هستند.

مخمر تغذیه‌ای

در صورتی که گیاه‌خوار هستید و به دنبال راهی برای دریافت ویتامین ب ۱۲ بیشتر در رژیم غذایی خود می‌باشید، مخمر تغذیه‌ای یک گزینه عالی است. این به طور معمول با B12 و دیگر ویتامین‌های B محفوظ است. مخمر تغذیه‌ای همچنین یک پروتئین کامل در نظر گرفته شده است، زیرا حاوی حداقل ۹ مورد از ۱۸ اسیدهای آمینه‌ای است که بدن انسان قادر به تولید آن نیست.

پنیر فتا

پنیر فتا یک منبع عالی ویتامین B12 و بسیاری از مواد مغذی دیگر مانند ریبوفلاوین (ویتامین B2) و کلسیم است. به طور سنتی، پنیر فتا از شیر گوسفند یا ترکیبی از شیر گوسفند و بز می‌باشد.

گوشت گاو تغذیه شده با چمن

گوشت گاو تغذیه شده با چمن نه تنها یک انتخاب عالی در مورد منابع غذایی ویتامین ب ۱۲ است بلکه یکی از بهترین منابع حیوانی پروتئین است و در مقایسه با گوشت گاو تغذیه شده از دانه، انتخاب بسیار سالم‌تری است. تحقیقات نشان داده است که گوشت گاو تغذیه شده با چمن در مواد اولیه برای ویتامین A، ویتامین E و آنتی اکسیدان‌های مبارزه با سرطان در مقایسه با گوشت گاو تغذیه شده با دانه دارای سطح بالاتری است.

تخم مرغ

تخم مرغ یک منبع غنی از ویتامین B12 است. تخم مرغ‌ها همچنین حاوی کولین هستند، که کبد ما برای به درستی کار کردن به آن وابسته است. تحقیقات سطوح کم کولین را با اختلال عملکرد کبد و احتمالا بودن در معرض خطر بالای تشکیل سرطان مرتبط کرده است.

نحوه انجام آزمایش B12 و آمادگی‌های لازم قبل از آزمایش


سطح ویتامین B12 یک آزمایش خون است که میزان ویتامین B12 را در خون شما اندازه‌گیری می‌کند. در این آزمایش نمونه خون مورد نیاز است. شما نباید از ۶ تا ۸ ساعت قبل از آزمایش چیزی بخورید یا بنوشید. بعضی از داروهای خاص ممکن است نتایج این آزمایش را تحت تاثیر قرار دهند. در صورتی که شما نیاز به متوقف کردن مصرف دارویی دارید، ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما را در جریان قرار می‌دهد. قبل از صحبت با پزشک خود، مصرف هیچ دارویی را متوقف نکنید. داروهایی که می‌توانند نتیجه آزمایش را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

 •  کلشیسین
 •  نئومایسین
 •  ۴- آمینو سالیسیلیک اسید
 •  فنی توئین

آزمایش چگونه احساس می‌شود؟

هنگامی که سوزن برای تزریق خون وارد می‌شود، برخی افراد احساس درد ملایمی می‌کنند. بعضی دیگر احساس سیخ زدن یا گزیدن می‌کنند. پس از آن، ممکن است کمی احساس تیر کشیدن یا کبودی کوچکی باشد. این حس‌ها به زودی از بین می‌روند.

چرا تست انجام می‌شود؟

این آزمایش اغلب زمانی انجام می‌شود که سایر آزمایش‎های خون یک عارضه به نام کم خونی مگاباللاستیک را نشان می‌دهند. کم خونی کشنده یک نوع کم خونی مگابابلاستیک ناشی از جذب ضعیف ویتامین B12 است. این مشکل می‌تواند زمانی رخ دهد که معده مقدار ماده‌ای که برای جذب ویتامین B12 به آن نیاز دارد را کم تولید می‌کند. در صورتی که علائم سیستم عصبی خاصی داشته باشید، ممکن است ارائه دهنده به شما یک آزمایش ویتامین B12 را نیز توصیه کند. سطح پایین B12 می‌تواند باعث بیحسی یا سوزش در بازوها و پاها، ضعف و از دست دادن تعادل شود. عارضه‌های دیگر که برایشان باید آزمایش انجام شود عبارتند از:

 •  گیجی شدید ناگهانی (دیوانگی)
 •  از دست دادن عملکرد مغز (جنون)
 •  جنون ناشی از علل متابولیکی

نتایج عادی

مقادیر طبیعی ۲۰۰ تا ۹۰۰ پیکوگرم در هر میلی لیتر (pg / ml) است. محدوده‌ی مقادیر متوسط بین آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. بعضی از آزمایشگاه‌ها از اندازه‌گیری‌های مختلف استفاده می‌کنند و یا ممکن است نمونه‌های مختلف را آزمایش کنند. در مورد میانگین نتایج خاص آزمایش خود با ارائه دهنده صحبت کنید.

معنی نتایج غیر عادی چیست؟

مقادیر کمتر از ۲۰۰ pg / ml ممکن است نشانه‌ای از کمبود ویتامین B12 باشند. افراد مبتلا به این کمبود محتمل داشتن علائم یا ایجاد علائم هستند. بزرگسالان با سطوح ویتامین B12 بین ۲۰۰ و ۵۰۰ pg / mL نیز ممکن است علائمی داشته باشند. کمبود باید با چک کردن سطح یک ماده در خون به نام اسید متیل‌مالونیک اسید تأیید شود. سطح بالا نشان دهنده کمبود واقعی ویتامین B12 است. علل کمبود ویتامین B12 عبارتند از:

 •  کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی (به ندرت، به جز با رژیم غذایی گیاه‌خواری سخت)
 •  بیماری‌هایی که موجب سوء جذب می‌شوند (برای مثال بیماری سلیاک و بیماری کرون).
 •  فقدان عامل ذاتی، پروتئینی است که به جذب ویتامین B12 در روده کمک می‌کند.
 •  تولید حرارت بالاتر از حد طبیعی (برای مثال، با پرکاری غده تیروئید)
 •  بارداری

ممکن است سطح ویتامین B12 افزایش یافته و غیر معمول باشد. معمولا، ویتامین B12 بیش از حد از طریق ادرار دفع می‌شود.
عارضه‌هایی که می‌توانند سطح B12 را افزایش دهند عبارتند از:

 •  بیماری کبدی (مانند سیروز یا هپاتیت)
 •  اختلالات میلوپرولیفراتیو (برای مثال، غلظت خون یا پلی سیتمی ورا و لوسمی مزمن مغز استخوان)