تست آلرژی پوستی و غذایی از طریق پوست و نمونه خون برای تشخیص نوع آلرژن

ایمونوگلوبین

 

ایمونوگلوبینE   یک نوع آنتی­بادی ( پروتئین ایمنی ) است که به واکنش­های آلرژی­زا ارتباط دارد. معمولا سطح این آنتی ­بادی در خون بسیار پائین است. ای تست به ارزیابی سطح IgE در خون می­پردازد تا بتواند حساسیت به یک ماده خاص را مشخص کند. ایمونوگلوبین E یک نوع آنتی­بادی است که به عنوان بخشی از سیستم ایمنی در بدن فعالیت دارد و از بدن در برابر مهاجمین محافظت می­کند هنگامی که فردی با زمینه حساسیت برای اولین بار در معرض یک ماده آلرژی­زا مانند غذا، گیاه، یا پرزهای حیوانات قرار می­گیرد، نسبت به این عوامل حساسیت نشان می­دهد. بدن او این عوامل حساسیت زا را به عنوان یک ماده خارجی می­شناسید و شروع به تولید آنتی­بادی IgE می­کند که با ماست سل ­های پوست، سیستم تنفسی، دستگاه گوارش، و بازو فیل­ها ( یک نوع گلبول سفید ) خون پیوند می­دهد. دفعه بعد که فرد در معرض این عوامل قرار می­گیرد، این عوامل به آنتی­بادی­های IgE متصل می­شوند و به عنوان مواد آلرژی­زا شناسایی شده و باعث می­شوند سلول­های بازوفیل و ماست سل­ها شروع به آزاد کردن هیستامین و سایر مواد شیمیایی کنند، این فرایند به واکنش آلرژیک می­انجامد که در محل تماس با عوامل حساسیت­زا دیده می­شود. هر یک از تست­های آنتی­بادی Ig E به صورت مجزا انجام می­شوند و بسیار تخصصی هستند: به عنوان مثال حساسیت به زنبور عسل در مقابل زنبور عسل نر، سفیده تخم مرغ در مقابل زرده تخم مرغ، ابروسیای غول پیکر در مقابل ابروسیای غربی بررسی می­شود. پزشکان به دسته بندی این تست­ها، مانند پانل مواد غذایی یا گیاهان منطقه­ای، و پانل خاک، پرداخته­اند.

آلرژی یا حساسیت عبارت است از واکنش شدید سیستم ایمنی بدن فرد نسب عوامل مختلف محیطی ، خوراکی ، حیوانی و … می باشد . چنانچه فردی مبتلا به آلرژی باشد به عنوان بهترین راه  تشخیص آن تست آلرژی از طریق خون یا پوست است. تست های پوستی بصورت مستقیم بر روی بیمار انجام می شود و در تست های خونی آلرژی میزان  آنتی بادی IgE در سرم بیمار اندازه گیری می شود.

آزمایشگاه

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی زمرد

با استفاده از امکانات مدرن خود تست پوستی را به روش های تست خراش پوستی، تست پوستی اینترادرمال ( داخل جلدی) و تست پوستی پچ ارائه می دهد. همچنین آزمایش خون حساسیت (میزان  آنتی بادی IgE) نیز را با روش های الایزا، RAST و یا ImmunoCAP برای بیماران انجام می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت جهت انجام آزمایش های حساسیت یا آلرژی  می توانید با شماره

02126702134 و 02126711751 و 02126711749

تماس بگیرید.


انواع آزمایش­های آلرژی 


آزمایشات پوست 

تعداد کمی از مواد حساسیت­زا برای تشخیص و تائید آلرژی روی پوست یا زیر آن قرار داده شده­اند. آزمایشات مخصوص پوست شامل موارد زیر هستند:

 • تست خراش پوست: این تست با قرار دادن یک قطره از یک محلول روی پوست که حاوی مواد آلرژی­زای احتمالی است انجام می­شود، پس پزشک از تعداد سوزن برای خراشیدن پوست استفاده می­کند تا محلول مورد نظر بتواند به زیر پوست نفوذ کند. اگر پوست قرمز شود یا شروع به خارش کند به این معنا است که بیمار به این ماده حساسیت دارد. بنابراین نتیجه تست مثبت خواهد بود.
 • تست زیر پوست: در این آزمایش یک قطره از ماده حساسیت­زا به زیر پوست تزریق می­شود. این تست زمانی انجام می­شود که آزمایش خراشیدن پوست باعث بروز حساسیت نشود اما بیمار هنوز مشکوک باشد. این تست حساس­تر از تست قبلی است اما معمولا نتیجه آن در افرادی که هیچ گونه علائمی نسبت به ماده حساسیت­زا ندارند، مثبت است ( مثبت بودن کاذب نتیجه آزمایش .
 • تست قرار دادن چسب روی پوست: در این تست، محلول حساسیت­زا روی یک پد به مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت به کمک چسب به پوست متصل می­شود. معمولا از این تست برای تشخیص یک نوع آلرژی پوستی استفاده می­شود که درماتیت تماسی نام دارد.

آزمایش خون 

آزمایشات خون معمولا با هدف بررسی موادی که انجام می­شود که آنتی­بادی نام دارند. آزمایشات خون به اندازه آزمایشات پوست حساس نیستند اما اغلب در افرادی که قادر به انجام تست پوست نیستند، تجویز می­شود. رایج ترین روش برای آزمایشات خون، بررسی­های ایمنی مرتبط با آنزیم ( ELISA ، EIA ) است. در این روش سطح آنتی بادی ایمونوگلوبین E یا IgE خون اندازه گیری می­شود، این آنتی­بادی در پاسخ به مواد آلرژی­زا تولید می­شود. سطح این آنتی­بادی در افرادی که آلرژی یا آسم دارند بالاتر از سایر افراد است. می­توان از سایر روش­های آزمایشگاهی مانند تست جذب ماده رادیو اکتیو ( RAST ) یا تست بررسی وضعیت ایمنی بدن برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کرد.

چرا تست­­­های آلرژی انجام می­شوند؟ 


تست­های آلرژی برای تشخیص ماده که باعث واکنش آلرژیک شده است، انجام می­شود.

تست پوست 

تست پوستتست پوست برای اهداف زیر انجام می­شود:

 • شناسایی مواد آلرژی­زای تنفس شده مانند بوی درختان، گرد و خاک، پر پرندگان، مو و کرک حیوانات، بوته­ها، علف­های هرز، خاک
 • شناسایی مواد غذایی آلرژی­زا مانند تخم مرغ، شیر، مغزها، بادام زمینی، ماهی، سویا، گندم، یا صدف
 • شناسایی حساسیت بیمار به یک دارو یا نیش و زهر یک حشره

تست خون 


در موارد زیر به جای تست خراش پوست از نمونه خون بیمار استفاده می­شود:

 • در صورتی که بیمار کهیر زده باشد یا دارای یک بیماری پوستی مانند اگزما باشد، که مشاهده نتایج تست پوست را با مشکل مواجه نماید.
 • بیمار نتواند مصرف داروهایی مانند آنتی هیستامین یا ضد افسردگی را قطع کند که از واکنش بدن به آن دارو که عامل حساسیت است بکاهد یا این فرایند را متوقف کند.
 • در صورتی که واکنش آلرژیک بیمار شدید باشد ( آنافیلاکسی ).
 • در صورتی که نتیجه تست پوست او به تعداد زیادی را مواد غذایی مثبت باشد. تست الیزا می­تواند نوع ماده غذایی که فرد به آن حساسیت دارد را تعیین کند.

تست آلرژی برای نوزادان و کودکان


تست آلرژی برای نوزادان و کودکان

آلرژی در کودکان و نوزادان امری شایع است؛ در حقیقت، اختلالات مربوط به آلرژی در میان بیماری­های مزمن دوران کودکی قرار دارند تحقیقی که در این رابطه انجام شده است نشان داد که حدود ۴ تا ۶ درصد از کودکان دارای حساسیت غذایی هستند، ۸ تا ۱۰ درصد دچار آسم هستند و ۱۵ تا ۲۵ درصد دچار تب یونجه هستند. به طور کلی، تعداد غیبت از مدرسه در کودکانی که آلرژی دارند نسبت به سایرین بیشتر است. اگر دختر یا پسر شما ­علائم و نشانه­های آلرژی را دارد، شناسایی علت آن و مراجعه به پزشک برای شروع درمان می­تواند به یک تجربه پر استرس برای شما و فرزندتان تبدیل شود اما این نکته را به خاطر بسپارید که هر چه زوردتر عامل بروز آلرژی شناسایی شود، کودک می­تواند هرچه سریع تر به حالت طبیعی برگردد و از دوران کودکی خود لذت ببرید. در مواردی که ممکن است تست­های آزمایشگاهی به نظر کودک ترسناک بیاید، صحبت کردن با او درباره آنچه قرار است تست­های آزمایشگاهی به نظر کودک ترسناک بیاید، صحبت کردن با او درباره آنچه قرار است رخ دهد می­تواند از میزان استرس او بکاهد.

تست آلرژی چگونه انجام می­شود؟ 

تست پوست 

برای انجام تست خراش پوست یا زیر پوستی باید به صورت زیر عمل کنید:

 • محل مورد نظر ( معمولا روی کمر یا بازو انجام می­شود ) را با الکل تمیز کنید.
 • به اندازه ۵/۲ سانتیمتر در ۵ سانتیمتر چند قطره از ماده آلرژی­زا روی پوست قرار دهید. به این ترتیب می­توانید به صورت همزمان چندین ماده حساسیت­زا را امتحان کنید.
 • پوست زیر ماده آلرژی­زا را به کمک سوزن بخراشید سوزن از ماده آلرژی­زا عبور می­کند و به آن اجازه می­دهد به درون پوست نفوذ کند. برای تست زیر زمینی، از یک سوزن برای تزریق محلول آلرژی­زا به زیر بافت­های عمیق پوست استفاده می­شود.
 • پس از ۱۲ تا ۱۵ دقیقه پوست را به لحاظ قرمزی یا خارش بررسی کنید. در صورتی که تاول ایجاد شده باشد، نتیجه تست مثبت است و کودک به ماده آلرژی­زا حساسیت دارد. در روش تست خراش پوست از دستگاهی که دارای ۵ تا ۱۰ سوزن است استفاده می­شود. بدین منظور هریک از این سوزن­ها به یک ماده آلرژی­زا آغشته می­شوند، سپس دستگاه پوست کمر یا ساعد را خراش می­دهد و به طور همزمان ماده آلرژی­زا روی پوست قرار می­دهد. در صورتی که نتیجه تست خراش پوست منفی باشد، پزشک انجام تست زیر پوستی را به جلسه بعد مولکول می­کند. معمولا در ابتدا تست خراش پوست انجام می­شود. زیرا احتمال آنکه تست زیر پوستی باعث واکنش آلرژیک شدید شود بسیار زیاد است.

تست قرار دادن چسب حاوی مواد آلرژی­ زا روی پوست

تست قرار دادن چسب حاوی مواد آلرژی¬زا روی پوست

در این تست از مقدار کمی ماده آلرژی­زای مشکوک استفاده شده و روی پوست قرار داده می­شود. این تست به صورت زیر انجام می­شود:

 • مقداری از ماده آلرژی­زا روی یک تکه چسب که شبیه بانداژ است قرار دهید.
 • سپس چسب را روی پوست ( معمولا پوست کمر ) قرار دهید. زمان قرار دادن چسب­ها براساس تعداد آنها روی پوست، متغیر است که معمولا حدود ۴۰ دقیقه طول می­کشد.
 • گاهی اوقات باید این چسب­ها ۲۴ تا ۷۲ ساعت روی پوست باقی بمانند. بیمار باید از دوش گرفتن یا انجام دادن فعالیت­های که باعث عرق کردن و کنده شدن چسب می­شود، اجتناب کند. زیرا عرق کردن باعث شل شدن چسب و جدا شدن آنها از پوست می­شود.
 • پس از سپری شدن زمان مورد نظر پزشک اقدام به جدا کردن این چسب­ها می­کند و به بررسی علائم و نشانه­های واکنش آلرژیک می­پردازد.

تست خون

تست خون

برای انجام این تست باید به صورت زیر عمل کنید:

 • یک کش ارتجاعی را دور بازوی بیمار ببندید تا جریان خون متوقف شود. این کار باعث بزرگ شدن عروق زیر باندکشی می­شود و می­توان به راحتی سوزن را درون رگ فرد برد.
 • محل مورد نظر را با الکل تمیز کنید.
 • سوزن را وارد رگ کنید و شیشه مخصوص جمع آوری نمونه را به آن متصل کنید.
 • اجازه دهید خون وارد شیشه شود.
 • هنگامی که خون مورد نظر نیاز جمع آوری شد. باند را باز کنید.
 • سپس سوزن را از دست بیمار خارج کنید و روی آن را ببندید.
 • برای جلوگیری از کبود شدن محل سوزن باید کمی آن را فشار دهید.

نمونه جمع آوری شده آماده می­شود و برای تعیین و بررسی آنتی­بادی­های موجود در خون به آزمایشگاه فرستاده می­شود. در صورتی که آنتی­بادی­های خاصی در خون مشاهده شود، می­توان گفت که بیمار به یک ماده خاص آلرژی دارد.

پزشک چه موقع تست آلرژی را تجویز می­کند؟


 

معمولا انجام تست آنتی بادی IgE زمانی تجویز می­شود که بیمار علائم و نشانه­های حساسیت به یک یا چند ماده را نشان دهد. علائم و نشانه­های آلرژی عبارتند از:

 • کهیر زدن
 • التهاب پوست
 • اگزما
 • خارش و قرمز شدن چشم­ها
 • سرفه، عطسه، گرفتگی بینی
 • آسم
 • خارش و سوزش دهان
 • درد شکم یا تهوع و استفراغ

در برخی موارد، پزشک به صورت تصادفی و با هدف ارزیابی عملکرد سیستم یا تشخیص حساسیت در کودک، این آزمایشات را درخواست می­کند.

تغییر نتیجه آزمایش حساسیت 


باید نتایج آزمایش حساسیت با دقت تفسیر شود. حتی اگر نتیجه تست IgE منفی باشد، هنوز احتمال آنکه فرد حساسیت داشته باشد وجود دارد. در صورتی که نتیجه تست IgE مثبت باشد، ممکن است هنگامی که فرد در معرض ماده آلرژی­زا قرار می­گیرد دچار واکنش جسمانی آلرژیک شود که این مساله گاهی اوقات محقق نمی­شود. نتایج منفی نشان داده است که به احتمال زیاد فرد دارای ² آلرژی حقیقی ² نیست. افزایش سطح ایمونوگلوبین E نشان می­دهد که احتمال آلرژی در بیمار وجود دارد. اما سطح این نوع آنتی­بادی در خون نمی­توان شدت واکنش بدن را پیش بینی نماید. برای تائید و تشخیص آلرژی بررسی سابقه پزشکی بیمار، معاینه جسمانی،  و تست­های آلرژی ضروری است.

آیا موارد دیگری نیز وجود دارد که باید بیمار از آنها اطلاع داشته باشد؟


گاهی اوقات پزشک برای بررسی فرایند پیشرفت آلرژی، انجام آزمایشاتی مانند سطح کلی IgE، شمارش کامل گلبول­های خون ( CBC ) و تفاضل گلبول­های سفید خون را نیز درخواست می­کند. افزایش سطح گلبول­های خون می­تواند نشان دهنده آلرژی باشد،  اما گاهی اوقات افزایش سطح این گلبول­ها دلایل دیگری دارد.