تست کلامیدیا

همچنین به این نام‌ها شناخته می‌شود: NAAT کلامیدیا یا NAT، پانل کلامیدیا / GC STD
نام رسمی: کلامیدیا تراکوماتیس توسط تست تقویت اسید نوکلئیک (NAAT)؛ کشت کلامیدیا تراکوماتیس؛ پروب DNA کلامیدیا تراکوماتیس
تست‌های مرتبط: تست گنوره، آنتی بادی HIV و آنتی ژن HIV، آزمایشات سیفلیس، تست تبخال، آزمایش HPV، تست تریکوموناس

در یک نگاه

چرا آزمایش می‌شود؟

برای غربالگری و تشخیص عفونت کلامیدیایی

چه زمانی آزمایش می‌شود؟

غربالگری:

  •  برای زنان، اگر از لحاظ جنسی فعال و جوان تر از ۲۵ سال یا ۲۵ ساله و در معرض خطر ابتلا به این بیماری منتقله از راه جنسی (STD) هستید آزمایش سالانه توصیه می‌شود؛ اگر شما به یکی از این گروه‌ها بپیوندید و باردار شوید یا قصد بارداری داشته باشید.
  •  برای مردان، اگر یک مردی هستید که رابطه جنسی با مردان دارد آزمایش سالانه توصیه می‌شود.

تشخیص:

  •  هنگامی که شما علائم این STD را دارید، مانند درد در هنگام ادرار کردن، ترشحات واژن و درد شکمی (برای زنان) یا ترشح غیر معمول از آلت تناسلی، درد در هنگام ادرار کردن یا درد و تورم بیضه‌ها (برای مردان)
  •  هنگامی که یک نوزاد مبتلا به آماس ملتحه است.

نمونه مورد نیاز؟

برای زنان، سواب یا برسی از سلول‌ها یا ترشح از واژن شما؛ برای مردان یا زنان، قسمت اولیه جریان ادرار (نمونه اولیه ادرار)؛ گاهی اوقات سواب سلول یا ترشح از ناحیه غیر ژنیتال که ممکن است آلوده باشد.

چه آمادگی برای آزمون مورد نیاز است؟

در مورد هر گونه استفاده از آنتی بیوتیک‌ها یا برای زنان، استفاده از دوش و کرم‌های واژن به پزشک خود اطلاع دهید؛ ممکن است از شما خواسته شود قبل از آزمایش نمونه‌های واژینال، از این موارد به مدت ۲۴ ساعت اجتناب کنید زیرا ممکن است بر نتایج آزمایش تاثیر بگذارد. قاعدگی بر نتایج تاثیر نمی‌گذارد. برای یک نمونه ادرار، ممکن است به شما گفته شود تا قبل از جمع آوری نمونه، یک یا دو ساعت بعد از آخرین ادرار، صبر کنید. دستورالعمل‌هایی را که داده شده دنبال کنید.