تست HPV ویروس عامل زگیل تناسلی: تشخیص زگیل تناسلی در زنان و مردان

تست HPV ویروس عامل زگیل تناسلی

آزمایش زگیل تناسلی یا HPV به عنوان غربالگری مداوم توصیه نمی‌شود، ولی همراه با معاینه بدنی، سابقه پزشکی و آزمایش‌های دیگر برای کنترل بیماری استفاده می‌شود. دو نوع تست HPV وجود دارند، cervista HPV 16/18 که دو نوع HPV را که به احتمال زیاد باعث سرطان شده را شناسایی کرده، و cervista HPV HR ، که تمامی  انواع HPV با خطر زیاد را شناسایی می‌کند.

زیرگروهی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) باعث سرطان دهانه رحم و دیگر بخش‌های تناسلی می‌شوند و HPV پرخطر نام دارند. آزمایش cervista برای تشخیص حضور دی ان ای HPV پرخطر در نمونه‌های دهانه رحم استفاده می‌شود. نمونه‌گیری مورد آزمایش مشابه تست پاپ اسمیر انجام می‌شود.

لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره‌های 02126702134 و 02126711751 و 02126711749 تماس حاصل فرمایید.

آزمایش زگیل تناسلی چیست؟


آزمایش زگیل تناسلی برای تشخیص وجود ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) یا دی ان ای در نمونه‌های دهانه رحم (مانند نمونه‌گیری در هنگام پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی) استفاده می‌شود. دو نوع آزمایش وجود دارند، که cervista HPV 16/18 و cervista HPV HR نام دارند. آزمایش cervista HPV 16/18 برای تشخیص وجود دی ان ای از دو نوع رایج ویروس زگیل تناسلی که مرتبط با سرطان هستند استفاده می‌شود. آزمایش cervista HPV HR برای تشخیص تمامی ۱۴ نوع پرخطر ویروس زگیل تناسلی که مرتبط با سرطان هستند استفاده می‌شود. انتخاب نوع آزمایش بستگی به نوع اطلاعات دریافتی از بیمار دارد.

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) چیست؟


ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) چیست

از بین بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) که باعث ایجاد عفونت در انسان می‌شوند، بیش از ۴۰ نوع آن می‌تواند باعث عفونت دستگاه تناسلی و مقعد در مردان و زنان شود و باعث ایجاد زگیل تناسلی (کودیلوماتا آکومیناتا یا زگیل آمیزشی) شود. زیرگروهی از ویروس HPV که باعث عفونت دستگاه تناسلی و مقعد می‌شود، می‌تواند منجر به تغییرات پیش‌سرطانی در دهانه رحم و ایجاد سرطان دهانه رحم یا دیگر سرطان‌های تناسلی در زنان شود. انواع HPV که باعث ایجاد سرطان دهانه رحم می‌شوند نیز با سرطان‌های مقعدی و تناسلی در مردان نیز مرتبط هستند. شایع‌ترین انواع ویروس HPV که باعث عفونت دستگاه تناسلی و مقعد می‌شوند عبارتند از انواع ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ (۶-HPV، ۱۱-HPV، ۱۶-HPV  و ۱۸-HPV)، اگرچه انواع دیگر HPV هم می‌توانند باعث عفونت دستگاه تناسلی و مقعد شوند. در میان این ویروس‌ها، نوع  ۶-HPV و ۱۱-HPV بیشتر با ضایعات خوش‌خیمی مانند زگیل تناسلی و دیسپلازی خفیف دهانه رحم (تغییرات پیش‌سرطانی در ظاهر سلول‌های دهانه رحم زیر میکروسکوپ) مرتبط بوده و جزو انواع کم‌خطر ویروس HPV هستند. در مقابل، ۱۶-HPV و ۱۸-HPV در بیشتر سرطان‌های دستگاه تناسلی و مقعد و دهانه رحم و همچنین دیسپلازی شدید دهانه رحم یافت شده‌اند. این ویروس‌ها از انواع پرخطر HPV می‌باشند. ۱۴ نوع دیگر HPV نیز تحت عنوان عامل سرطان دهانه رحم و دیگر انواع سرطان تناسلی شناخته می‌شوند، اگرچه از انواع ۱۶-HPV و ۱۸-HPV کمتر شایع می‌باشند.  عفونت‌های HPV عمدتاً بوسیله رابطه جنسی منتقل می‌شوند و خطر عفونت با بیشتر شدن تعداد شریک‌های جنسی، افزایش می‌یابد.

آزمایش زگیل تناسلی یا  HPV چگونه انجام می‌شود؟


آزمایش زگیل تناسلی یا HPV چگونه انجام می‌شود

برای انجام این آزمایش، نمونه‌گیری از دهانه رحم مشابه آزمایش پاپ اسمیر انجام خواهد شد. این آزمایش را می‌توان همزمان با پاپ‌اسمیر یا کولپوسکوپی انجام داد. به تدارکات خاصی قبل از این آزمایش نیاز نیست، اگرچه زنان بایستی دو هفته پس از آخرین دوره قاعدگی آزمایش غربالگری و cervista را انجام دهند و در حین قاعدگی از انجام این آزمایش خودداری کنند. نتایج آزمایش معمولاً مشابه مدت زمان ارائه نتایج پاپ‌اسمیر آماده خواهد بود.

چه کسانی باید برای زگیل تناسلی آزمایش شوند؟


زگیل تناسلی

آزمایش زگیل تناسلی برای غربالگری منظم برای تمامی زنان و به عنوان یک تست مجزا استفاده نمی‌شود. همچنین این آزمایش برای زنان زیر ۳۰ سال که پاپ اسمیر انجام داده‌اند نیز توصیه نمی‌شود. آزمایش زگیل تناسلی یا HPV برای زنان ۳۰ سال به بالا با نتایج پاپ‌اسمیر نامشخص یا لب مرزی مانند ASC-US (سلول‌های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت نامشخص) یا ضایعات داخل اپی‌تالیالی سنگفرشی با درجه پایین (LSIL) استفاده می‌شود. این آزمایش اطلاعات بیشتری در مورد خطر سرطان دهانه رحم در زنانی که دچار تغییرات پیش‌سرطانی دهانه رحم هستند ارائه می‌دهد. آزمایش HPV بایستی همراه با اطلاعات بالینی به دست آمده از آزمایش‌های تشخیصی و غربالگری دیگر، معاینات بدنی و سابقه کامل پزشکی در تطابق با روند درمان بیمار انجام شود.

نتیجه آزمایش HPV چگونه تفسیر می‌شود؟


نتیجه مثبت آزمایش به این معنی نمی‌باشد که بیمار قطعاً مبتلا به سرطان دهانه رحم است. نتایج آزمایش برای ارزیابی خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم یا ارزیابی شدت یا خطر مواردی که در معاینات بدنی یا پاپ‌اسمیر نامشخص هستند استفاده می‌شوند. همانطور که گفته شده نتایج آزمایش زگیل تناسلی یا HPV به تنهایی تفسیر نشده بلکه همراه با پاپ‌اسمیر، سابقه پزشکی و معاینه بدنی تفسیر می‌شوند. این آزمایش اطلاعات بیشتری به پزشکان می‌دهد تا درباره کنترل و نظارت بر بیماری به صورت موردی تصمیمات دقیق‌تری گرفته شود.

نتایج احتمالی آزمایش HPV


نتایج احتمالی آزمایش HPV

آزمایش HPV نشان خواهد داد که بیمار مبتلا به  انواع پرخطر HPV می‌باشد یا خیر. چنانچه آزمایش نشان داد که بیمار مبتلا به HPV پرخطر است، ولی پاپ اسمیر طبیعی می‌باشد، پزشک توصیه می‌کند تا یک سال دیگر برای اطمینان از وجود عفونت آزمایش تکرار شود (به این دلیل که تنها عفونت‌های بلندمدت باعث ایجاد سلول‌های غیرطبیعی می‌شوند). اگرچه چنانچه بیمار مبتلا به HPV پرخطر باشد و آزمایش پاپ‌اسمیر غیرطبیعی و نامشخص باشد، پزشکان توصیه می‌کنند که فوراً آزمایش اضافی (کولپوسکوپی) برای تعیین وجود سلول‌های غیرطبیعی که نیاز به خارج شدن دارند انجام شود. از طرف دیگر، چنانچه آزمایش نشان داد که بیمار مبتلا به HPV پرخطر نیست، خطر ابتلا به بیماری دهانه رحم بسیار کم می‌باشد، خصوصاً اگر پاپ اسمیر نیز طبیعی باشد.

آیا آزمایش HPV می‌تواند نوع HPV را تشخیص دهد؟


آزمایش HPV

آزمایش HVP به پزشک نشان می‌دهد که آیا بیمار به یک یا چند نوع پرخطر ویروس مبتلا می‌باشد یا خیر. این آزمایش نوع این ویروس‌ها را تشخیص نمی‌دهد و آزمایش‌های دیگر نیز صرف نظر از نوع عوارضی که بیمار دارد، مشابه می‌باشند. در اینجا یک نمونه مطرح می‌شود : در حدود ۱۵ نوع HPV پرخطر وجود دارند که می‌توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. از بین این ویروس‌ها، ۱۳ مورد از مهم‌ترین آن‌ها محسوب شده و بوسیله عددی که به آنها اختصاص داده شده شناخته می‌شوند (به ترتیب زمان اکتشاف) : ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹ و ۶۸٫  جمعاً بیش از ۱۰۰ نوع مختلف ویروس HPV وجود دارند. از این ۱۳ نوع پرخطر HPV، دو مورد ۱۶ و ۱۸ باعث ۷۰ درصد تمامی سرطان‌های دهانه رحم می‌شوند. در نتیجه آزمایش‌های جدیدی درحال تدوین شدن هستند که می‌توانند نوع دقیق HPV را تشخیص دهند.

آزمایش HPV چقدر دقیق می‌باشد؟


اگرچه این آزمایش به طور کامل بی‌نقص نمی‌باشد، ولی از پاپ‌اسمیر دقیق‌تر است. تحقیقات نشان می‌دهند که به طور متوسط، آزمایش HPV همراه با پاپ‌اسمیر می‌تواند ۹۵ تا ۱۰۰ درصد زنانی که به بیمار دهانه رحم پیشرفته مبتلا هستند ( CIN 2، CIN 3 یا سرطان) را شناسایی کند.

آزمایش زگیل تناسلی یا HPV به چه میزان برای غربالگری سرطان دهانه رحم تایید شده و مورد قبول است؟


همه پزشکان از مزایای آزمایش HPV برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم اطلاع داشته و استفاده از این آزمایش برای  زنان بالای ۳۰ سال در حال افزایش است. به علت اینکه بررسی و تغییر در داروهای مصرفی بوسیله متخصصین زمان می‌برد، زنان ۳۰ سال به بالا معمولاً از پزشکان درخواست می‌کنند تا همراه با پاپ اسمیر از آزمایش HPV استفاده کنند.

چرا انجام هر دو آزمایش HPV و پاپ‌اسمیر ضروری بوده و تنها از آزمایش HPV استفاده نمی‌شود؟


دو آزمایش HPV و پاپ‌اسمیر

آزمایش HPV و پاپ اسمیر هرکدام برای تشخیص نشانه‌های مختلفی استفاده می‌شوند. انجام هر دوی این آزمایشها بهترین راه حل برای زنان بالای ۳۰ سال می‌باشد (افراد در این گروه سنی بیشتر از سنین دیگر در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند). چنانچه مبتلا به HPV نبوده و پاپ اسمیر طبیعی می‌باشد، می‌توانید مطمئن باشید سلول‌های غیرطبیعی که بدون شناسایی شدن می‌توانند به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند در بدن شما وجود ندارند. چنانچه ویروس HPV در بدن شما وجود داشته باشد و یا نتیجه پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، برای تشخیص سلول‌های غیرطبیعی که نیاز به درمان دارند به بررسی‌های بیشتری نیاز است.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است"