درمان فشار خون بالا برای جلوگیری از سکته با تغییر سبک زندگی و تغذیه

فشار خون بالاپ

قلب وظیفه رساندن خون به درون شریان­ ها ( رگ­ های خونی ) را برعهده دارد، شریان­ ها خون را به سراسر بدن می­ رسانند. فشار خون به فشاری گفته می­ شود که جریان پر قدرت خون به دیواره شریان­ ها وارد می­کند. هنگامی که شریان­ ها سالم و دارای خاصیت ارتجاعی باشند، به طور کامل انبساط می­ یابند تا خون بتواند به راحتی عبور کند. خاصیت ارتجاعی شریان­ ها از بالا رفتن فشار خون جلوگیری می­ کند. اما زمانی که شریان­ ها تنگ و سفت شوند و از میزان انعطاف پذیری آنها کاسته شود، جریان خون با فشار از شریان­ ها عبور می­کند که این امر منجر به پرفشاری خون می ­شود. تشکیل پلاک در دیواره داخلی شریان­ ها می­ تواند باعث تنگ شدن آنها شود. موادی مانند کلسیم، مواد زائد سلولی، کلسترول، چربی، فیبرین، و سایر مواردی که در خون جریان دارند باعث تشکیل پلاک می­ شوند.

فشار خون بالا تحت عنوان "قاتل خاموش " شناخته می­شود که به طور خاموش ریسک سکته، بیماری قلبی، حمله قلبی، آسیب دیدگی کلیه، و از دست دادن بینایی را افزایش می­ دهد. در صورتی که پرفشاری خون مدت زیادی طول بکشد و درمان نشود، باعث ایجاد آسیب­ های بالقوه زیادی می­ شود. به همین دلیل بررسی سطح فشار خون به صورت منظم اهمیت بسیار زیادی دارد. دلیل و منشا فشار خون بالا به راحتی از طریق آزمایش قابل تشخیص است و پزشک می­ تواند درمان مناسب را برای بیماران متناسب با شرایط و دلیل بروز این مشکل تجویز کند. آزمایش­ های فشار خون برای تعیین موارد زیر است:

 • تشخیص و تائید پرفشاری خون
 • تشخیص وجود بیماری­ های موثر در فشار خون و بررسی احتمال کنترل یا درمان آنها
 • ارزیابی وضعیت اجزای داخلی بدن و کسب اطلاعات در خصوص وضعیت سلامت آنها به منظور شروع دارو درمانی
 • ارزیابی کنترل فشار خون و وضعیت اعضای بدن

آزمایشگاه   با استفاده از امکانات مدرن خود آزمایش­ های تشخیص علت و ریشه فشار خون بالا را مانند: آلبومین ادرار، پتاسیم، قند ناشتا، کلسیم، چربی، هورمون محرکه تیروئید؛ T4؛ و پانل متابولیک پایه را انجام می­ دهد.برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت جهت انجام آزمایش فشار خون بالا می‌توانید با شماره 02126702134 و 02126711751 و 02126711749 تماس بگیرید.


هورمون­ های تنظیم فشار خون


سطح فشار خون در طول روز و براساس میزان فعالیت جسمانی فرد و تنش­ های عاطفی بالا و پائین می­رود. در اکثر موارد، سطح فشار خون توسط سیستم اعصاب خود گردان ( بخشی از سیستم عصبی که وظیفه کنترل فعالیت­ های غیر ارادی را برعهده دارد ) کنترل می­ شود، هورمون­ های متعددی در فشار خون نقش دارند. در مواردی که سطح یک یا چند هورمون بالا یا پائین تر از سطح طبیعی باشد، باعث پرفشاری خون می­ شوند. این هورمون­ ها عبارتند از:

 • هورمون آنژیوتانسین II: این هورمون باعث انقباض شریان­ ها شده و به طور موقت باعث تنگ تر شدن آنها می­ شود که این امر منجر به بالا رفتن فشار خون می­ شود.
 • هورمون آلدسترون: این هورمون توسط غدد آدرنالین تولید می­ شود ( که عمدتا هورمون آنژیوتانسین II در تولید آن نقش دارد ) و به تنظیم سطح سدیم، پتاسیم، و خروج مایعات توسط کلیه­ ها کمک می­ کند.
 • هورمون کاتکول آمین: این گروه از هورمون­ ها شامل دوپامین و اپی نفرین ( آدرنالین ) هستند که توسط مغز و غدد فوق کلیه در پاسخ به استرس تولید می­ شوند. این هورمون­ ها باعث افزایش ضربان قلب و مقاومت در عروق خونی می­ شوند.

اعداد فشار خون بیانگر چه چیزی هستند؟


اعداد فشار خون بیانگر چه چیزی هستند

در اندازه گیری فشار خون دو فشار ارزیابی می­ شود. فشار اول، فشار سیستولیک است و مربوط به فشارهای است که هنگام یمپاژ خون توسط قلب به دیواره عروق وارد می­ شود. فشار دیاستولیک – فشار ناشی از استراحت قلب بین ضربان آن گفته می­ شود. فشار خون به صورت فشار سیستولیک بر فشار دیاستولیک نوشته می­ شود. به عنوان مثال، فشار خون ۸۰/۱۲۰ یا ۱۲۰ بر ۸۰ به این معنا است که فشار سیتولیک برابر با ۱۲۰ و مرجعی برای تشخیص پرفشاری در نظر گرفته نمی ­شود. معمولا پزشک، فشار خون بیمار را طی چند روز اندازه گیری می­ کند و در صورتی که فشار او به صورت مداوم بالا باشد، تشخیص پرفشاری خون داده می­ شود. معمولا فشار دیاستولیک منعکس کننده فشار سیتولیک است، اما با بالا رفتن سن بیمار فشار دیاستولیک کاهش می ­یابد. سپس، فشار خونی که شامل فشار سیتولیک است و معمولا فشار خون سیتولیک مجزا نامیده می­ شود،افزایش می یابد. به طور کلی، در صورتی که فشار خون مدت زیادی بالا باشد، خطرات و آسیب­ های بیشتری را به همراه خواهد داشت.

دسته بندی فشار خون


نوع

فشار سیستولیک mm Hg ( بالاترین عدد هنگام پمپاژ خون توسط
قلب

فشار دیاستولیک mm Hg ( کمترین عدد هنگامی که قلب در حال
استراحت است

طبیعی

کمتر از ۱۲۰

و

کمتر از ۸۰

پیش فشار خون

۱۳۹ – ۱۲۰

یا

۸۹ – ۸۰

فشار خون مرحله اول

۱۵۹ – ۱۴۰

یا

۹۹ – ۹۰

فشار خون مرحله دوم

۱۶۰ یا بالاتر از آن

یا

۱۰۰ یا بالاتر از آن

 

این نوع فشار خون در بزرگسالان مورد استفاده قرار می­ گیرد که در زمان اندازه گیری سطح فشار خون هیچ گونه بیماری شناخته شده ای ندارد.

فشار خون استاندارد برای سنین مختلف


نوع

فشار خون سیستولیک و دیانتولیک ( mm Hg )

جمعیت کلی ( افراد ۶۰ ساله و ۶۰ سال به بالا )

کمتر از ۹۰/۱۵۰

جمعیت کلی ( افراد زیر ۶۰ سال )

کمتر از ۹۰/۱۴۰

بیماران دیابتی

کمتر از ۹۰/۱۴۰

بیماران غیر دیابتی مبتلا به بیماری مزمن کلیه

کمتر از ۹۰/۱۴۰

 

آیا خون دماغ شدن­ های مکرر می­ تواند نشانه فشار خون بالا باشد؟


آیا خون دماغ شدن¬های مکرر می¬تواند نشانه فشار خون بالا باشد؟

در اکثر افراد، فشار خون بالا به ندرت باعث ایجاد علائم و نشانه­ های مختلف می ­شود. ممکن است فرد سال­ ها دچار فشار خون بالا باشد اما از این مساله اطلاعاتی نداشته باشد. معمولا پرفشاری خون در چکاب­ های منظمی که فرد انجام می­ دهد مشخص می­ شود. در برخی موارد نادر، حتی زمانی که بالا بودن فشار خون زندگی فرد را تهدید کند، باعث بروز علائمی مانند سردرد، گیچی، و خون دماغ شدن مکرر می­ شود.

دلایل بروز این بیماری چیست؟


دلایل بروز این بیماری چیست؟

در اکثر موارد، علل ابتلا به پرفشاری خون مشخص نیست، زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند، اما معمولا مردان زیر ۴۵ سال بیشتر از زنان دچار فشان خون بالا می­ شوند که این رقم در سن ۶۰ سالگی در زنان بیشتر می­ شود. اگرچه امکان تشخیص پرفشاری خون وجود ندارد، برخی از فاکتورها می­ توانند ریسک ابتلا به فشار خون بالا را تشخیص دهند. این موارد عبارتند از:

 • چاقی
 • بی­ تحرکی
 • استعمال دخانیات
 • مصرف بیش از حد غذاهای حاوی سدیم
 • استفاده از قرص­ های خوراکی ضد بارداری یا هورمون درمانی
 • استفاده از داروهایی مانند استروئید­ها، کوکائین، و آمفتامین­ ها
 • پیری و بالا رفتن سن
 • داشتن سابقه خانوادگی

در مواردی که فشار خون بالا به علت یک بیماری به وجود بیاید، فشار خون ثانویه نامیده می­ شود و حدود ۵ درصد از افراد مبتلا به فشار خون بالا در این گروه قرار دارند. برخی از بیماری­ هایی که منجر به بروز فشار خون ثانویه می شوند. عبارتند از:

 • بیماری کلیوی یا آسیب دیدن کلیه – ناتوانی کلیه در دفع نمک و مایعات اضافی بدن باعث افزایش حجم خون و بالا رفتن فشار آن می­ شود. از آنجایی که بالا رفتن فشار خون می­ تواند باعث آسیب دیدن کلیه شود، درمان نکردن آن منجر به پیشرفت بیماری می­ شود.
 • بیماری قلبی: می­ تواند بر ضربان و انقباضات قلب تاثیر بگذارد و پیشرفت کند.
 • دیابت: این عارضه می­ تواند باعث آسیب دیدن کلیه شود و با گذر زمان بر عروق خونی تاثیر منفی بگذارد.
 • آرترواسکلروز – سخت شدن شریان­ ها باعث محدود شدن توانایی آنها برای گشاد شدن و انقباض می­ شود.
 • بیماری تیروئید: بالا بودن یا پائین بودن سطح تولید هورمون تیروئید باعث افزایش سطح فشار خون می­ شود.
 • بارداری: احتمال بروز فشار خون بالا در هریک از ماه­ های بارداری وجود دارد، اما در سه ماهه سوم شایع تر است و باعث ایجاد پره اکلامپسی ( مسمومیت حاملگی ) می­ شود، که تحت عنوان افزایش سطح فشار خون و احتباس مایعات توصیف می­ شود.

آزمایش ­های تشخیصی برای این بیماری شامل چه مواردی است؟


اندازه گیری سطح فشار خون

اندازه گیری سطح فشار خون

از دیر باز تاکنون از استوتسکوپ و دستگاه فشار سنج برای اندازه گیری  فشار خون استفاده می­ شود و هنوز به عنوان بهترین روش برای اندازه گیری سطح فشار خون در نظر گرفته می­ شود. اما در حال حاضر دستگاه­ های جدیدی به بازار عرضه شده است که دارای سنسورهای الکتریکی برای اندازه گیری سطح فشار خون است. روش دیگری که برای اندازه گیری فشار خون وجود دارد شامل یک دستگاه مجزا است که دارای مانیتور ثبت فشار در بازه­ های مختلف روز است و امکان ارزیابی فشار خون در طی چند روز را محقق می­کند. استفاده از این دستگاه برای ثبت فشار خون در فرایند تشخیص وارد کردن پرفشاری خون بسیار سودمند است.

تست­ های  آزمایشگاهی

تست¬های آزمایشگاهی

تست­ های آزمایشگاهی به منظور تشخیص بیماری هایی که منجر به فشار خونی بالا می­ گیرند. آزمایشات عمومی که بدین منظور درخواست می­ شوند عبارتند از:

 • آنالیز ادرار: وجود پروتئین در ادرار به ارزیابی عملکرد کلیه کمک می­ کند.
 • آلبومین ادرار ( میکرو آلبومین ). نیتروژن اوره خون ( BUN ) و / یا کراتینین - برای تشخیص و بررسی نارسایی کلیه و تاثیر داروها بر کلیه­ ها مورد بررسی قرار می­ گیرد.
 • پتاسیم – به عنوان بخشی از پانل الکترولیت، که شامل سدیم، کلراید، و دی اکسید کربن است؛ به منظور ارزیابی و کنترل تعادل الکترولیت­ های بدن مورد بررسی قرار می­ گیرد. معمولا سندروم کان و سندروم کوشینگ باعث افت سطح پتاسیم می­ شوند. به این ترتیب کاهش سطح پتاسیم نشانه­ ای مبنی بر این بیماری­ ها است. مصرف برخی از داروهای مخصوص فشار خون بالا با دفع بیش از حد پتاسیم یا احتباس آن باعث بر هم خوردن تعادل آن می­ شود.
 • قند ناشتا: AIC – به تشخیص دیابت و بررسی سطح قند در یک بازه زمانی چند ماهه در افراد دیابتی کمک می­ کند.
 • کلسیم – برای تعیین سطح کلی کلسیم موجود در خون مورد بررسی قرار می­ گیرد. کلسیم باعث افزایش غده پاراتیروئید می­ شود، که باعث افزایش کلسیم سرم خواهد شد. این فرایند با پر فشاری خون ارتباط دارد.
 • هورمون محرکه تیروئید ( TSH ) و T4 – برای تشخیص و بررسی نارسایی تیروئید مورد ارزیابی قرار می­ گیرند.
 • سطح چربی – برای ارزیابی سطح کلی کلسترول، HDL، LDH، و تری گلیسرید و احتمال بروز آرتروا سکلروزیس مورد آنالیز قرار می­ گیرد.
 • پانل متابولیک پایه ( BMP ) شامل چندین تست مختلف است که در قسمت فوق به آنها اشاره شد. به این ترتیب ممکن است پزشک در خواست انجام این نوع تست را بدهد.

در برخی موارد پزشک براساس سابقه پزشکی بیمار، معاینات جسمانی، و نتایج تست­ های آزمایشگاهی، آزمایشات ویژه­ای را درخواست می­ کند تا بتواند بیماری­ هایی که باعث ایجاد فشار خون ثانویه می­ شوند را تشخیص دهد و کنترل نماید. این تست­ ها عبارتند از:

 • آلدسترون و رنین – آزمایش به تشخیص تولید بیش از حد آلدسترون توسط غدد فوق کلیه ( که ممکن است به علت وجود تومور ایجاد شده باشد ) یا رنین توسط کلیه­ ها ( که به علت آسیب دیدگی کلیه یا تنگ شدن شریان­ هایی که خون را به کلیه می­ رسانند ) کمک می­ کند.
 • کورتیزول – به تشخیص تولید بیش از حد کورتیزول کمک می­ کند. سندروم کوشینگ می­ تواند در افزایش سطح کورتیزول نقش داشته باشد.
 • متانفرین و کاتکول آمین – شامل اندازه گیری سطح اپی نفرین، نور اپی نفرین، و متابولیسم آنها است. این آزمایش به تشخیص فئوکروموسیتوما که باعث پرفشاری خون می­­­­­ شود کمک می­ کند.

پیشگیری و درمان پرفشاری خون


داروهای مخصوص پرفشاری خون

باز دارنده­ های آنزیم مبدل آنژیوتانسین ( ACE ) جز داروهای مخصوص فشار خون هستند که فعالیت بازدارنده­ های آنزیم مبدل آنژیوتانسین جلوگیری می­ کنند، که این فرایند تاثیر به سزایی در کنترل فشار خون دارند. برخی از این داروها عبارتند از:

 • انالاپریل ( وازونک )
 • لیزینوپریل ( زستریل و پرینیویل )
 • نیازپریل ( لوتنسین )
 • کیناپریل ( اکوپریل )
 • پریندوپل ( اسئون )
 • رامیپریل ( التیس )
 • تراندولاپریل ( ماویک )
 • فوزینوپریل ( مونوپریل )
 • موکسی پریل ( یونیواسک )

خانم­ های باردار باید تحت نظر پزشک باشند

خانم¬های باردار باید تحت نظر پزشک باشند

خانم­ های بارداری که دچار مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی شده­ اند به آزمایشات مخصوص نیاز دارند باید از نزدیک بررسی شوند، به این ترتیب مراجعه منظم به مطب پزشک اهمیت زیادی دارد. زایمان، تنها راه حقیقی برای درمان پره اکلامپسی است، اما به تعویق انداختن زایمان تا زمانی که جنین به طور کامل رشد کند، اهمیت بسیار زیادی دارد. پزشک با انجام مراقبت ­های لازم از آسیب دیدگی اعضای بدن مادر جلوگیری می­ کند و به کاهش دیس تشنج کمک می­ نماید. این وضعیت اورژانسی می­ تواند زندگی مادر و جنین را به خطر بیاندازد.

تغییر سبک زندگی

انتخاب سبک زندگی نقش مهمی را در درمان فشار خون بالا ایفا می­ کند. در صورتی که بتوان با انتخاب یک سبک زندگی سالم، فشار خون بالا را کنترل کرد نیاز به مصرف دارو کاهش می­ یابد.

 • بیمار باید سعی وزن اضافی خود را کاهش دهد و مراقب اندازه دور کمر باشد: معمولا افزایش وزن با بالا رفتن فشار خون همراه است. چاقی و اضافه وزن می­ تواند باعث اختلال در خواب ( آپنه تنفسی ) شود و در آینده ریسک ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.
 • بیمار باید به طور مرتب ورزش کند: فعالیت جسمانی منظم – حداقل ۳۰ دقیقه در طول روز – می­ تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
 • بیمار باید رژیم غذایی سالمی را انتخاب کند: انتخاب یک رژیم غذایی سالم که سرشار از غلات کامل، میوه­ ها، سبزیجات، و محصولات لبنی کم چرب است به همراه کاهش مصرف چربی­ های اشباع شده و کلسترول می­ تواند به طرز قابل توجهی سطح فشار خون را پائین بیاورد.
 • بیمار باید سدیم کمتری دریافت کند: حتی کاهش مقدار کمی از سدیم دریافتی می­ تواند به طرز قابل توجهی به کاهش فشار خون کمک کند.
 • بیمار باید از استعمال دخانیات خودداری کند: در یک عدد سیگاری که بیمار می­ کشد باعث افزایش فشار خون می­ شود. ترک کردن سیگار می­ تواند سطح فشار خون را به حالت طبیعی برگرداند. سطح امید به زندگی در افرادی که سیگار را ترک می­ کنند، صرف نظر از سن آنها، افزایش می­ یابد.
 • بیمار باید مصرف کافئین را کاهش دهد: هنوز درباره نقش کافئین در فشار خون تردید وجود دارد. مصرف کافئین در افرادی که به ندرت از آن استفاده می­ کند سطح فشار خون را تا ۱۰ mm Hg بالا می­ برد، اما هنوز هیچ گونه مدرک مستحکمی در خصوص فشار خون افرادی که به طور دائمی از قهوه استفاده می­ کنند وجود ندارد.
 • بیمار باید سعی کند از میزان استرس خود بکاهد: استرس و تنش عصبی در ابتلا به فشار خون بالا موثر هستند. در صورتی که فرد در مواجهه با استرس با خوردن غذاهای ناسالم، استعمال دخانیات، و مصرف نوشیدنی­ های الکلی روی بیاورد، افزایش فشار خون روبرو خواهد شد.

کاهش فوری فشار خون بالا


خوردن موارد زیر به سرعت فشار خون را پائین می­آورد:

 • خوردن کاکائو خام: فلاواندل یک ماده ضد التهاب و آنتی اکسیدان محافظ قلب است که در کاکائوی خام یافت می­ شود. این ماده از بیماری­ های قلبی عروقی پیشگیری می­ کند، ریسک سکته را کاهش می­ دهد، و باعث بهبود گردش خون در بدن می­ شود.
 • نوشیدن آب نارگیل: مصرف آب نارگیل در قسمت فوقانی فهرست درمان­ های خانگی قرار دارد. یکی از دلایل پرفشاری خون عدم تعادل الکترولیت­ های خون است. از آنجایی که آب نارگیل حاوی مقدار زیادی مواد معدنی و نمک­ ها است، می­ تواند به رفع عدم تعادل الکترولیت­ ها کمک کند.
 • خوردن سیر خام: هنگامی که بدن سطح تولید آنزیمی که آنژیوتانسین نامیده می ­شود را افزایش دهد، فشار خون بالا می ­رود. فشار خون بالا می ­رود. این ماده شیمیایی در ترکیب با آلیسین به مسیر قدرت اتساع عروق و در نتیجه کاهش خون را می­ دهد.

 

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."